Sam's Field - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Sam’s Field – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Sam’s Field jest marką karm dla psów produkowaną przez VAFO PRAHA s.r.o. w Czechach. Reklamowana jest jako kompletny pokarm o niewielkiej zawartości zbóż i składzie dopasowanym do naturalnych potrzeb żywieniowych psów w zależności od ich wieku oraz wielkości.

Aktualnie marka Sam’s Field oferuje suche oraz mokre karmy dla psów. Linia suchych karm Sam’s Field, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 9 karm dla psów:

  • Sam’s Field Puppy
  • Sam’s Field Junior Large
  • Sam’s Field Adult Mini
  • Sam’s Field Adult Medium
  • Sam’s Field Adult Large
  • Sam’s Field Adult Salmon
  • Sam’s Field Light & Senior
  • Sam’s Field 4300 Power
  • Sam’s Field High Meat & Grain Free

Jako reprezentant marki Sam’s Field wybrana została karma Sam’s Field Adult Medium.

Sam’s Field Adult Medium

Sam’s Field Adult Medium – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
28.89%
Białko
fat
16.67%
Tłuszcz
carbs
47.11%
Węglowodany

Skład

Kurczak, wątróbka z kurczaka, ziemniaki, kukurydza, tłuszcz drobiowy (konserwowany mieszanką tokoferoli, źródło witaminy E), olej z łososia, aromat naturalny, suszone jabłka, drożdże piwne, pomidory, ekstrakt z Yucca schidigera, marchew, minerały, DL-metionina, L-lizyna, mannooligosacharydy, fruktooligosacharydy, probiotyki

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 20000 IU; Witamina D3 1900 IU; Witamina E 500 mg; Witamina B1 4,50 mg; Witamina B2 6,0 mg; Witamina B6 5,0 mg; Witamina B12 0,05 mg; Niacyna (witamina B3) 26 mg; Pantotenian wapnia (witamina B5) 13 mg; Biotyna (witamina H) 0,78 mg; Kwas foliowy (witamina B9) 0,65 mg; Chlorek choliny 780 mg; Cynk organiczny 107 mg; Miedz organiczna 18 mg; Jod 0,84 mg; Selen organiczny 0,20 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane26%15%2.5%
W suchej masie28.89%16.67%47.11%2.78%
Stosunek kalorii24.80%34.75%40.45%
Pierwszym składnikiem jest kurczak – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy kurczak w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Drugim składnikiem jest wątróbka z kurczaka, dostarczająca białko, żelazo i witaminę A.

Na trzeciej pozycji są ziemniaki, które po ugotowaniu stanowią bogate źródło skrobi oraz włókna. Są one często stosowane jako składnik karm bezzbożowych.

Czwartym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Na piątym miejscu jest tłuszcz drobiowy, otrzymywany z drobiu w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Szósty jest olej z łososia dostarczający kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA i pomagający zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Następny jest aromat naturalny zwiększający smakowitość karmy.

Suszone jabłka to bogate źródło węglowodanów, witamin, minerałów i błonnika.

Drożdże piwne są produktem ubocznym pozostałym po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Marchew jest bogatym źródłem beta-karotenu, minerałów i błonnika.

Mannooligosacharydy (MOS)fruktooligosacharydy (FOS) to naturalne prebiotyki wspomagające rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym.

Probiotyki to tak zwane „dobre bakterie” zasiedlające przewód pokarmowy. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. Nie mamy jednak gwarancji, że dodane bakterie nie wyginęły w procesie produkcji karmy lub w czasie jej magazynowania.

Na liście składników widnieją również minerały. Część z nich poddana została chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Sam’s Field – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Sam’s Field Adult Medium marka Sam’s Field wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 29%, tłuszczu – 17%, a węglowodanów – 47%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu oraz węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 58%.

Pierwsze dwa miejsca na liście składników zajmują kurczak oraz wątróbka z kurczaka stanowiące główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne dwie pozycje zajmują ziemniaki oraz kukurydza, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dość dużą zawartość ziemniaków i kukurydzy, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Sam’s Field, reprezentowana przez karmę Sam’s Field Adult Medium, otrzymuje 3 gwiazdki.