Royal Canin - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Royal Canin – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Royal Canin, należący do spółki Mars Polska, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek karm dla psów i kotów w Polsce. Reklamowana jest jako zdrowy pokarm, dostosowany do specyficznych potrzeb zwierząt w zależności od ich wielkości, wieku, trybu życia, stanu fizjologicznego i rasy. W związku z tym Royal Canin oferuje diety bytowe oraz weterynaryjne, obejmujące aktualnie aż 140 rodzajów karmy dla psów oraz 82 rodzaje karmy dla kotów.

W skład diet bytowych wchodzi 9 linii suchych karm dla psów: X-Small, Mini, Medium, Maxi, Giant, Indoor Life, Urban Life, Breed Health Nutrition Adult oraz Breed Health Nutrition Puppy. Linia Royal Canin Medium, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 9 suchych karm dla psów:

  • Royal Canin Medium Starter Mother & Babydog
  • Royal Canin Medium Junior
  • Royal Canin Medium Adult
  • Royal Canin Medium Adult 7+
  • Royal Canin Medium Ageing 10+
  • Royal Canin Medium Sterilised
  • Royal Canin Medium Light
  • Royal Canin Medium Dermacomfort
  • Royal Canin Medium Sensible Sensitive Digestion

Jako reprezentant linii Royal_Canin Medium wybrana została karma Royal Canin Medium Adult.

Royal Canin Medium Adult

Royal Canin Medium Adult – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
27.62%
Białko
fat
15.47%
Tłuszcz
carbs
50.28%
Węglowodany

Skład

Kukurydza, mąka kukurydziana, mąka pszenna, suszone białko wołowe i wieprzowe*, suszone białko drobiowe, tłuszcze zwierzęce, pszenica, hydrolizat białka zwierzęcego, sole mineralne, pulpa buraczana, olej rybny, olej sojowy, drożdże, wyciąg z drożdży (źródło mannooligosacharydów).

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A: 13100 UI, Witamina D3: 800 UI, E1 (Żelazo): 55 mg, E2 (Jod): 5,5 mg, E4 (Miedź): 11 mg, E5 (Mangan): 72 mg, E6 (Cynk): 215 mg, E8 (Selen): 0,14 mg – Konserwanty – Przeciwutleniacze.

*L.I.P.: białko wyselekcjonowane ze względu na bardzo wysoką przyswajalność

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane25%14%1.2%
W suchej masie27.62%15.47%50.28%1.33%
Stosunek kalorii23.92%32.54%43.54%
Pierwszym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Drugim składnikiem jest mąka kukurydziana, otrzymywana w wyniku wysuszenia i zmielenia kukurydzy, będącej tanim zbożem o niewielkiej wartości odżywczej dla psa.

Na trzeciej pozycji jest mąka pszennaźródło węglowodanów otrzymywane w wyniku zmielenia pszenicy, będącej tanim zbożem o niewielkiej wartości odżywczej dla psa. Nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Czwartym składnikiem jest suszone białko wołowe i wieprzowe – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i przetworzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku wołowych i wieprzowych. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach.

Na piątym miejscu jest suszone białko drobiowe – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i przetworzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku drobiowych. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach.

Szóste są tłuszcze zwierzęce – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z surowców zwierzęcych w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Następna jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Ósmym składnikiem jest hydrolizat białka zwierzęcego – źródło białka zwierzęcego otrzymywane z produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być także różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. W tym wypadku zostały poddane procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Dziewiąte na liście są sole mineralne, ale nie sprecyzowano jakie oraz w jakiej postaci. Można więc przypuszczać, że nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Dziesiąta jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Olej rybny jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA. W zależności od gatunku ryb, z których został pozyskany, może pomagać zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Olej sojowy jest źródłem kwasów tłuszczowych, jednakże, ze względu na dużą zawartość kwasów omega-6 a niską omega-3, nie jest tak zdrowy jak olej lniany czy olej z pstrąga.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Mannooligosacharydy (MOS) – otrzymywany ze ścian komórkowych drożdży, naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Royal Canin Medium – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Royal Canin Medium Adult linia Royal Canin Medium wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 28%, tłuszczu – 15%, a węglowodanów – 50%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu oraz węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 56%.

Wśród pierwszych trzech składników brak jest mięsa i stanowią je zboża o niewielkiej wartości odżywczej. Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego są nieokreślone produkty wołowe, wieprzowe i drobiowe. Jeśli uwzględnimy wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości mogących zawyżać poziom białka, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Royal Canin Medium, reprezentowana przez karmę Royal Canin Medium Adult, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Royal Canin Medium