Raw Paleo - karma dla psów
4 GwiazdkiKarma sucha

Raw Paleo – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdka
Raw Paleo jest marką karm dla psów produkowaną w Wielkiej Brytanii dla Vet Planet Sp. z o.o. Reklamowana jest jako pełnoporcjowy pokarm wytwarzany z naturalnych, świeżych składników, o niskiej zawartości węglowodanów, bez dodatku zbóż, kukurydzy, soi oraz sztucznych barwników i konserwantów.

Aktualnie w ofercie marki Raw Paleo znajdują się karmy suche oraz mokre. Linia suchych karm Raw Paleo, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 6 bezzbożowych karm dla psów::

  • Raw Paleo Mini Size Puppy
  • Raw Paleo Medium Size Puppy
  • Raw Paleo Large Size Puppy
  • Raw Paleo Mini Size Adult
  • Raw Paleo Medium Size Adult
  • Raw Paleo Large Size Adult

Jako reprezentant marki Raw Paleo wybrana została karma Raw Paleo Medium Size Adult.

Raw Paleo Medium Size Adult

Raw Paleo Medium Size Adult – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
25,56%
Białko
fat
18,89%
Tłuszcz
carbs
47,22%
Węglowodany

Skład

Indyk (80g/100g) (świeży indyk 50g/100g; suszony indyk (23,5g/100g), tłuszcz z indyka (4,5g/100g), sos z indyka (2g/100g), ziemniaki, słodkie ziemniaki, świeżo przygotowane warzywa sezonowe (12.8/100g), olej z łososia (3g/100g), drożdże browarnicze, składniki mineralne, witaminy, fruktooligosacharydy (480mg/kg), mannanooligosacharydy (120 mg/kg), olej z ogórecznika.

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A (octan retinylu) 14 423 IU, witamina D3 (cholekalciferol) 2 163 IU, witamina E (octan alfa-tokoferolu) 96 mg, siarczan cynku jednowodny 133,5mg, siarczan żelaza jednowodny 160mg, siarczan manganu jednowodny 105mg, siarczan miedzi jednowodny 58mg, jodan wapnia bezwodny 1,6mg, selenin sodowy 0,6mg, Enterococcus faecium DSM 10663/NCIMB 10415 1 000 000 000 jtk.

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane23%17%2.2%
W suchej masie25.56%18.89%47.22%2.44%
Stosunek kalorii21.54%38.66%39.80%
Pierwszym składnikiem jest indyk, obejmujący indyka świeżego, suszonego, tłuszcz z indyka oraz sos z indyka. Jest to jedyne źródło białka zwierzęcego w karmie.

Świeży indyk dostarcza białko, tłuszcze i minerały. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy indyk w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Suszony indyk to skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia indyka. Surowiec ten może zawierać te same części tuszy, co indyk świeży.

Tłuszcz z indyka otrzymywany jest z indyka w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Sos z indyka posiada niewielkie wartości odżywcze i prawdopodobnie został dodany w celu zwiększenia smakowitości karmy.

Drugim składnikiem są ziemniaki, które po ugotowaniu stanowią bogate źródło skrobi oraz włókna. Są często stosowane jako składnik karm bezzbożowych.

Na trzeciej pozycji znajdują się bataty (słodkie ziemniaki) – bogate źródło skrobi, włókna i przeciwutleniaczy. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Również są częstym dodatkiem w karmach bezzbożowych.

Czwarte miejsce zajmują świeżo przygotowane warzywa sezonowe dostarczające witaminy oraz minerały. Jako że użyte warzywa nie zostały sprecyzowane, nie jesteśmy w stanie dokładniej określić ich wartości odżywczych.

Piąty jest olej z łososia – dobre źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagające zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Następne są drożdże browarnicze – produkt uboczny pozostały po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Fruktooligosacharydy (FOS) i mannanooligosacharydy (MOS) są naturalnymi prebiotykami wspomagającymi rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Olej z ogórecznika to kolejne źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, m.in. kwasu gamma-linolenowego. Pomaga on utrzymać sierść i skórę w dobrej kondycji, wchodząc w skład ich „warstwy ochronnej”. Bierze też udział w transporcie substancji odżywczych przez błony komórkowe oraz wchodzi w skład niektórych hormonów.

Enterococcus faecium pełni rolę probiotyku, czyli tak zwanych „dobrych bakterii” zasiedlających przewód pokarmowy. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. Nie mamy jednak gwarancji, że dodane bakterie nie wyginęły w procesie produkcji karmy lub w czasie jej magazynowania.

Na liście składników widnieją również składniki mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Raw Paleo – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Raw Paleo Medium Size Adult marka Raw Paleo wygląda na suchą karmę dla psów o ponadprzeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu – 19%, a węglowodanów – 47%, co daje przeciętną zawartość białka i węglowodanów oraz większą od przeciętnej zawartość tłuszczu.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 74%.

Karma nie zawiera zbóż.

Karma zawiera tylko jedno źródło białka pochodzenia zwierzęcego.

Pierwsze miejsce na liście składników zajmuje indyk stanowiący jedyne źródło białka pochodzenia zwierzęcego w karmie. Nawet jeśli uwzględnimy spory dodatek ziemniaków i słodkich ziemniaków zajmujących dwie kolejne pozycje, karma wygląda na mieszankę indyka oraz surowców roślinnych o dość dużej zawartości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Raw Paleo, reprezentowana przez karmę Raw Paleo Medium Size Adult, otrzymuje 4 gwiazdki. Polecamy!

Aktualne ceny karm Raw Paleo