Rafi Classic - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma mokra

Rafi Classic – mokra karma dla psów (puszka)

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Rafi jest marką karm dla psów i kotów produkowaną przez Zakład Produkcji Karmy dla Zwierząt „Dolina Noteci” w Polanowie. Reklamowana jest jako pełnoporcjowy pokarm wytwarzany tylko z wyselekcjonowanych surowców, o recepturze opracowanej na podstawie nowoczesnych norm i zaleceń żywieniowych.

Rafi oferuje karmy suche oraz mokre, sprzedawane w postaci puszek i batonów. Linia Rafi Classic (puszka), na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 7 mokrych karm dla psów:

  • Rafi Classic z Drobiem
  • Rafi Classic z Wołowiną
  • Rafi Classic z Jagnięciną
  • Rafi_Classic z Kaczką i Zielonym Groszkiem
  • Rafi_Classic z Indykiem i Marchewką
  • Rafi_Classic z Dziczyzną i Marchewką
  • Rafi Classic z Królikiem i Brokułami

Jako reprezentant linii Rafi_Classic wybrana została karma Rafi_Classic z Drobiem.

Rafi Classic z Drobiem

Rafi Classic z Drobiem – mokra karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
35.00%
Białko
fat
22.00%
Tłuszcz
carbs
30.00%
Węglowodany

Skład

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 65% w kawałkach (w tym 8% drobiu), zboża, substancje mineralne, cukry

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A – 1100 IU, Witamina D3 – 150 IU, Witamina E – 10 mg, Cynk (siarczan cynku jednowodny) – 10 mg, Mangan (tlenek manganu) – 2 mg, Miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) – 1,4 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane6.5%4%0.5%
W suchej masie35.14%21.62%29.73%12.7%
Stosunek kalorii29.93%44.74%25.33%
Pierwszym składnikiem są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko, tłuszcze i minerały. Surowiec ten stanowi 65% spośród „kawałków” zawartych w karmie, a więc jego sumaryczna zawartość w całej porcji jest prawdopodobnie niższa. Producent informuje również, że 8% tego składnika stanowi drób. Nie wiemy natomiast, co wchodzi w skład pozostałych 92%. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach.

Drugim składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety.

Na trzeciej pozycji są substancje mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Czwarte są bliżej nieokreślone cukry. Ponieważ składnik ten nie został sprecyzowany, ciężko nam określić, czy poza dostarczaniem energii pełni on inna funkcję w karmie.

Rafi Classic – mokra karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Rafi_Classic z Drobiem linia Rafi_Classic wygląda na mokrą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 35%, tłuszczu – 22%, a węglowodanów – 30%, co daje zawartość białka poniżej przeciętnej, przeciętną zawartość tłuszczu oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 62%.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego są bliżej nieokreślone mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a większość użytych składników nie została sprecyzowana. W związku z tym, karma wygląda na mieszankę surowców zwierzęcych i roślinnych z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia mokrych karm Rafi Classic, reprezentowana przez karmę Rafi Classic z Drobiem, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

 

Aktualne ceny karm Rafi Classic