Purina Pro Plan - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Purina Pro Plan – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Purina, należąca do spółki Nestle Polska, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek karm dla psów w Polsce. Reklamowana jest jako kompletny, zbilansowany i przede wszystkim bezpieczny pokarm o wysokiej smakowitości i strawności.

Purina oferuje zarówno diety bytowe, jak i weterynaryjne. W skład diet bytowych wchodzi 5 marek karm dla psów: Purina Pro Plan, Purina Dog Chow, Friskies, Darling oraz DeliBakie. Marka Purina Pro Plan, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 21 suchych karm dla psów:

 • Purina Pro Plan Optistart Puppy Small & Mini
 • Purina Pro Plan Optistart Puppy Medium
 • Purina_Pro_Plan Optistart Puppy Large Athletic
 • Purina_Pro_Plan Optistart Puppy Large Robust
 • Purina Pro Plan Optiderma Puppy Small & Mini
 • Purina Pro Plan Optiderma Puppy Medium
 • Purina Pro Plan Optiderma Adult Small & Mini
 • Purina Pro Plan Optiderma Adult Medium
 • Purina_Pro_Plan Optiderma Adult 7+ Medium & Large
 • Purina Pro Plan Optidigest Puppy Medium
 • Purina_Pro_Plan Optidigest Adult Medium
 • Purina Pro Plan Optihealth Adult Small & Mini
 • Purina Pro Plan Optihealth Adult Medium
 • Purina_Pro_Plan Optihealth Adult Large Athletic
 • Purina Pro Plan Optihealth Adult Large Robust
 • Purina Pro Plan Optipower Adult Performance
 • Purina Pro Plan Optiweight Adult Light
 • Purina_Pro_Plan Optiage Adult 7+ Medium & Large
 • Purina Pro Plan Duo Délice Adult Beef with Rice
 • Purina_Pro_Plan Duo Délice Adult Chicken with Rice
 • Purina_Pro_Plan Duo Délice Adult Salmon with Rice

Jako reprezentant marki Purina_Pro_Plan wybrana została karma Purina Pro Plan Optihealth Adult Medium.

Purina Pro Plan Medium Adult Optihealth

Purina Pro Plan Optihealth Adult Medium – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
27.62%
Białko
fat
16.57%
Tłuszcz
carbs
47.51%
Węglowodany

Skład

Odwodnione białko drobiowe, pszenica, kukurydza, kurczak (14%), tłuszcz zwierzęcy, suszona pulpa buraczana, mączka sojowa, grysik kukurydziany, ryż (4%), digest, gluten, minerały, tran, witamina A (28000 j.m./kg), witamina D3 (910 j.m./kg), witamina E (550 j.m./kg), witamina C (140 mg/kg), jednowodny siarczan żelaza (231 mg/kg), bezwodny jodan wapnia (3,0 mg/kg), pięciowodny siarczan miedzi (46 mg/kg), jednowodny siarczan manganu (110 mg/kg), jednowodny siarczan cynku (390 mg/kg), selenin sodu (0,27 mg/kg), przeciwutleniacze

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane25%15%2.5%
W suchej masie27.62%16.57%47.51%2.76%
Stosunek kalorii23.94%34.88%41.18%
Pierwszym składnikiem jest odwodnione białko drobiowe – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i przetworzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku drobiowych. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso.

Drugim składnikiem jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Na trzeciej pozycji jest kukurydza, która również dostarcza węglowodanów. Poza nimi jest uboga w wartości odżywcze i z tego powodu nie jest preferowanym składnikiem psiej diety. Nie zawiera glutenu.

Czwartym składnikiem jest kurczak – źródło białka zwierzęcego. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może zawierać piór, głów, stóp i jelit.

Na piątym miejscu jest tłuszcz zwierzęcy – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z surowców zwierzęcych w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Szósta jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Następna jest mączka sojowa – produkt uboczny otrzymywany z soi podczas produkcji oleju sojowego. Zawiera ok. 45% białka, jednak jest to białko o niższej wartości biologicznej niż proteiny pochodzące z mięsa. Surowiec ten może znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Ósmym składnikiem jest grysik kukurydziany – źródło węglowodanów otrzymywane w wyniku zmielenia kukurydzy, będącej tanim zbożem o niewielkiej wartości odżywczej dla psa. Nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Dziewiąty na liście jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Digest jest otrzymywany w wyniku poddania hydrolizie produktów pochodzenia zwierzęcego. Surowiec użyty do jego wytworzenia nie może zawierać sierści, rogów, kopyt, zębów i piór, z wyjątkiem ich śladowej ilości. W tym wypadku prawdopodobnie pełni rolę dodatku smakowego.

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych występującą w niektórych zbożach, otrzymywaną w wyniku ich zmielenia i wypłukania skrobi. Charakteryzuje się on niższą wartością biologiczną niż proteiny pochodzące z mięsa i może znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Tran jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Na liście składników widnieją również minerały. Nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Purina Pro Plan – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Purina_Pro_Plan Optihealth Adult Medium marka Purina_Pro_Plan wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 28%, tłuszczu – 17%, a węglowodanów – 48%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu oraz węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 60%.

Pierwszym składnikiem na liście jest odwodnione białko drobiowe, które razem z kurczakiem stanowi główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne 2 pozycje zajmują zboża: pszenica i kukurydza, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dość dużą ilość zbóż oraz składniki zawyżające poziom białka, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Purina Pro Plan, reprezentowana przez karmę Purina Pro Plan Optihealth Adult Medium, otrzymuje 3 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Purina Pro Plan