Purina Dog Chow - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Purina Dog Chow – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Purina, należąca do spółki Nestle Polska, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek karm dla psów w Polsce. Reklamowana jest jako kompletny, zbilansowany i przede wszystkim bezpieczny pokarm o wysokiej smakowitości i strawności.

Purina oferuje zarówno diety bytowe, jak i weterynaryjne. W skład diet bytowych wchodzi 5 marek karm dla psów: Purina Pro Plan, Purina_Dog_Chow, Friskies, Darling oraz DeliBakie. Marka Purina Dog Chow, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 15 suchych karm dla psów:

 • Purina Dog Chow Puppy Chicken
 • Purina Dog Chow Puppy Lamb
 • Purina Dog Chow Puppy Small Breed Chicken
 • Purina Dog Chow Puppy Large Breed Turkey
 • Purina_Dog_Chow Adult Chicken
 • Purina Dog Chow Adult Lamb
 • Purina Dog Chow Adult Small Breed Chicken
 • Purina Dog Chow Adult Large Breed Turkey
 • Purina Dog Chow Adult Active Chicken
 • Purina Dog Chow Adult Light Turkey
 • Purina Dog Chow Adult Sensitive Salmon
 • Purina_Dog_Chow Mature Adult 5+ Chicken
 • Purina_Dog_Chow Mature Adult 5+ Lamb
 • Purina Dog Chow Senior Chicken
 • Purina_Dog_Chow Senior Lamb

Jako reprezentant marki Purina_Dog_Chow wybrana została karma Purina Dog Chow Adult Chicken.

Purina Dog Chow Adult Chicken

Purina Dog Chow Adult Chicken – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
27.78%
Białko
fat
13.33%
Tłuszcz
carbs
50.00%
Węglowodany

Skład

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (8%*), roślinne ekstrakty białkowe, oleje i tłuszcze, produkty pochodzenia roślinnego, warzywa (suszony korzeń cykorii 1.1%), składniki mineralne, przeciwutleniacze

DODATKI (IU/kg): Wit. A: 21 000; Wit. D3: 1 200; Wit. E: 100 mg/kg: Wit. z grupy B: 83.5 Fe (E1): 266; I (E2): 3.3; Cu (E4): 38; Mn (E5): 20.3; Zn (E6): 429; Se (E8): 0.47

*odpowiednik 16% nawodnionego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego: minimum 4% kurczaka.

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane25%12%3%
W suchej masie27.78%13.33%50.00%3.33%
Stosunek kalorii25.22%29.39%45.39%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety. Na zbożach, z uwagi na ich niską cenę, bazują zwykle tańsze, gorsze jakościowo karmy.

Drugim składnikiem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach.

Na trzeciej pozycji są roślinne ekstrakty białkowe – skoncentrowane źródło białka roślinnego, charakteryzującego się niższą wartością biologiczną niż białko zwierzęce. Mogą znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Czwartym składnikiem są oleje i tłuszcze – źródło energii i kwasów tłuszczowych. Nie znamy pochodzenia tego surowca, nie wiemy nawet czy jest to tłuszcz roślinny, czy zwierzęcy. Uniemożliwia nam to ocenę jego wartości odżywczych oraz uznanie go za składnik dobrej jakości.

Na piątym miejscu są produkty pochodzenia roślinnego. Może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie mamy pewności, czy posiada jakiekolwiek wartości odżywcze.

Szóste są warzywa, o których również nie mamy zbyt wielu informacji, a daleka pozycja na liście składników wskazuje na ich znikomą ilość. W skład tego surowca wchodzi korzeń cykorii, który bogaty jest w inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk, wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Na siódmym miejscu znajdują się składniki mineralne, ale nie sprecyzowano jakie oraz w jakiej postaci. Można więc przypuszczać, że nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Kolejne na liście są przeciwutleniacze – naturalne lub sztuczne dodatki stosowane w celu konserwacji żywności. Niektóre z nich mają korzystny wpływ na zdrowie, inne mogą zwiększać ryzyko występowania chorób, m.in. raka. Nie wiemy niestety, które wykorzystano przy produkcji tej karmy.

Purina Dog Chow – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Purina Dog Chow Adult Chicken marka Purina_Dog_Chow wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 28%, tłuszczu – 13%, a węglowodanów – 50%, co daje przeciętną zawartość białka i węglowodanów oraz zawartość tłuszczu poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 48%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak uwzględnimy zawyżanie wartości białka przez roślinne ekstrakty białkowe oraz wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Purina_Dog_Chow, reprezentowana przez karmę Purina Dog Chow Adult Chicken, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Purina Dog Chow