Platinum - karma dla psów
4 GwiazdkiKarma sucha

Platinum – półmokra karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdka
Platinum jest marką karm i przysmaków dla psów należącą do PLATINUM GmbH & Co. KG. Reklamowana jest jako zdrowy, odpowiednio zbilansowany pokarm o dużej zawartości mięsa, przygotowywany tylko z wysokiej jakości składników, bez dodatku barwników i konserwantów.

Platinum oferuje aktualnie 2 linie karm dla psów: mokre oraz półmokre. Linia półmokrych karm Platinum, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 4 karmy dla psów:

  • Platinum Puppy Chicken
  • Platinum Adult Chicken
  • Platinum Adult Lamb+Rice
  • Platinum Adult Iberico+Greens

Jako reprezentant marki Platinum wybrana została karma Platinum Adult Chicken.

Platinum Adult Chicken

Platinum Adult Chicken – półmokra karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
31.71%
Białko
fat
19.51%
Tłuszcz
carbs
39.15%
Węglowodany

Skład

Świeże mięso z kurczaka (70%), ryż łamany, kukurydza (niemodyfikowana genetycznie), mączka drobiowa, hydrolizowany drób, suszone drożdże browarniane, suszona miazga jabłkowa, lucerna, olej z łososia, yucca, olej lniany tłoczony na zimno, oliwa z oliwek tłoczona na zimno, ekstrakt z małży zielonych, nasiona ostropestu, suszony koper włoski, korzeń Sarsaparilla, soszone karczochy, nasturcja, ekstrakt z rumianku, mniszek lekarski, suszona goryczka, chlorek potasu

DODATKI (na 1 kg karmy): (E-672) witamina A: 10,000 IU, (E-671) witamina D3: 1,600 IU, (3a700) witamina E (octan alfa-tokoferolu): 150 mg, witamina K1: 2 mg, witamina B1 (monoazotan tiaminy): 6 mg, witamina B2 (ryboflawina): 10 mg, (3a831) witamina B6 (chlorowodorek pirydoksyny): 3 mg, witamina C: 70 mg, witamina B12: 40 mcg, niacyna: 20 mg, kwas pantotenowy (D-pantotenian wapnia): 20 mg, biotyna (D(+)-biotyna): 200 mcg, kwas foliowy: 300 mcg, cholina (chlorek choliny): 1,500 mg, (E-1) siarczan żelaza, siedmiowodny: 75 mg, (E-2) jodek potasu: 1.5 mg, (E-4) siarczan miedzi (II), pięciowodny: 19 mg, (E-5) siarczan manganu (II), jednowodny: 40 mg, (E-6) tlenek cynku: 190 mg, (E-8) selenin sodu: 0.3 mg, przeciwutleniacze (naturalne ekstrakty zawierające tokoferol)

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane26%16%2%
W suchej masie31.71%19.51%39.15%2.44%
Stosunek kalorii26.82%40.08%33.11%
Pierwszym składnikiem jest świeże mięso kurczaka – dobre źródło białka, tłuszczy i minerałów. Należy jednak pamiętać, że surowe mięso kurczaka w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Drugim składnikiem jest ryż łamany, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Na trzeciej pozycji jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Czwartym składnikiem jest mączka drobiowa – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek drobiu. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. W jej skład nie mogą wchodzić pióra, głowy, stopy i jelita. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż surowy drób.

Na piątym miejscu jest hydrolizowany drób – źródło białka zwierzęcego otrzymywane z produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku drobiowych. Może on zawierać mięso, skórę oraz kości. W jego skład nie mogą wchodzić pióra, głowy, stopy i jelita. Surowiec ten został poddany procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Szóste są suszone drożdże browarniane – produkt uboczny pozostały po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również dużo białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Siódmym składnikiem jest suszona miazga jabłkowa dostarczająca węglowodany, witaminy, minerały oraz błonnik.

Następna jest lucerna – roślina z rodziny bobowatych bogata w wapń, witaminy, błonnik oraz karoten. Zawiera dość dużo białka (14%-22%), ale nie jest zalecana jako jego główne źródło w pokarmie. Lucerna zawiera również saponiny, które mają działanie antyodżywcze oraz fitoestrogeny, które w większych dawkach mogą wpływać na równowagę hormonalną zwierzęcia.

Olej z łososia jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Olej lniany również dostarcza kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, pomagając zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Oliwa z oliwek stanowi bogate źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Ekstrakt z małży zielonych jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 oraz glukozaminy, która wzmacnia stawy, hamuje degenerację oraz wspomaga odbudowę zdrowej chrząstki stawowej, stymuluje syntezę kolagenu.

Na liście składników widnieją również minerały. Nie zostały one poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększałaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Platinum – półmokra karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Platinum Adult Chicken marka Platinum wygląda na półmokrą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 32%, tłuszczu – 20%, a węglowodanów – 39%, co daje ponadprzeciętną zawartość białka i tłuszczu oraz zawartość węglowodanów poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 62%.

Pierwsze miejsce na liście składników zajmuje świeże mięso z kurczaka, które razem z mączką drobiową stanowi główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Biorąc pod uwagę sporą ilość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem dość dużej ilości mięsa.

Podsumowując, marka półmokrych karm Platinum, reprezentowana przez karmę Platinum Adult Chicken, otrzymuje 4 gwiazdki. Polecamy!

[/su_row]

Aktualne ceny karm Platinum