Pedigree - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Pedigree – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Pedigree, należące do spółki Mars Polska, jest jedną z najpopularniejszych marek karm dla psów na polskim rynku. Swoją ofertą obejmuje karmy suche i mokre oraz przysmaki dla psów.

Aktualnie w ofercie marki Pedigree znajduje się 7 suchych karm dla psów:

  • Pedigree Junior z Kurczakiem
  • Pedigree Psy Dorosłe z Drobiem i Warzywami
  • Pedigree Psy Dorosłe z Wołowiną i Drobiem
  • Pedigree Małe Rasy z Drobiem i Warzywami
  • Pedigree Małe Rasy z Wołowiną i Warzywami
  • Pedigree Duże Rasy z Wołowiną

Jako reprezentant marki Pedigree wybrana została karma Pedigree Psy Dorosłe z Drobiem i Warzywami.

Pedigree Psy Dorosłe z Drobiem i Warzywami

Pedigree Psy Dorosłe z Drobiem i Warzywami – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
22.80%
Białko
fat
14.12%
Tłuszcz
carbs
54.40%
Węglowodany

Skład

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4% drobiu w beżowej granulce), oleje i tłuszcze (w tym 0,2% oleju słonecznikowego, w tym 0,25% tranu rybiego), produkty pochodzenia roślinnego (w tym 2% wysłodków buraczanych), substancje mineralne, warzywa (w tym 4% marchewki w pomarańczowej granulce, 4% groszku w zielonej granulce)

DODATKI (na 1 kg karmy): przeciwutleniacze, barwniki, witamina A 13500 IU, witamina D3 1475 IU, witamina E 275mg, siarczan miedzi, pięciowodny 16,9 mg, siarczan manganu, jednowodny 235 mg, jodek potasu 1,6 mg, selenian sodu 0,11 mg, siarczan cynku, jednowodny 625 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane21%13%2%
W suchej masie22.80%14.12%54.40%2.17%
Stosunek kalorii20.45%30.75%48.80%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety.

Drugim składnikiem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Dodatkowo, surowe mięso w ok. 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Na trzeciej pozycji są oleje i tłuszcze – źródło energii i kwasów tłuszczowych. Poza faktem, że niewielki odsetek tego surowca stanowią olej słonecznikowy oraz tran rybi, nie wiemy zbyt wiele. Uniemożliwia nam to ocenę jego wartości odżywczych.

Czwartym składnikiem są substancje mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Na piątym miejscu są produkty pochodzenia roślinnego. Etykieta informuje jedynie, iż 2% tego surowca stanowią wysłodki buraczane – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych. Nie wiemy natomiast, co wchodzi w skład pozostałych 98%. Może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie wiemy, jakie wartości odżywcze posiada.

Szóste są warzywa, o których również nie mamy zbyt wielu informacji. Wiemy jedynie, że pomarańczowe granulki zawierają 4% marchewki, a zielone 4% groszku. Oznacza to, że marchewka i groszek mogą być jedynymi zastosowanymi warzywami, a pozostałe granulki mogą nie zawierać ich wcale. Daleka pozycja na liście składników, po substancjach mineralnych, również wskazuje na znikomą ilość dodanych warzyw.

Kolejne na liście są przeciwutleniacze – naturalne lub sztuczne dodatki stosowane w celu konserwacji żywności. Niektóre z nich mają korzystny wpływ na zdrowie, inne mogą zwiększać ryzyko występowania chorób, m.in. raka. Nie wiemy niestety, które wykorzystano przy produkcji tej karmy.

Barwniki stosuje się, by nadać produktowi ładny, przyciągający uwagę wygląd. O ile w przypadku jedzenia ludzkiego ich dodatek może mieć sens, o tyle tutaj jest kompletnie zbędny. Jesteśmy bowiem prawie pewni, że psu nie robi różnicy, czy jego karma ma kolor pomarańczowy, zielony, czy brązowy.

Pedigree – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Pedigree Psy Dorosłe z Drobiem i Warzywami marka Pedigree wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu – 14%, a węglowodanów – 52%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 57%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak uwzględnimy zawyżanie wartości białka przez zboża oraz wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka Pedigree, reprezentowana przez karmę Pedigree Psy Dorosłe z Drobiem i Warzywami, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Pedigree