Nutra Nuggets - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Nutra Nuggets – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Nutra Nuggets, należąca do spółki Schell & Kampeter Inc., jest marką karm dla psów i kotów produkowaną przez Diamond Pet Food w USA. Reklamowana jest jako łatwostrawny pokarm o wysokiej smakowitości, dopasowany do specyficznych potrzeb żywieniowych zwierząt.

Aktualnie w ofercie marki Nutra Nuggets znajduje się 8 karm dla psów:

  • Nutra Nuggets Puppy
  • Nutra Nuggets Large Breed Puppy
  • Nutra Nuggets Large Breed Adult for Dogs
  • Nutra Nuggets Maintenance for Dogs
  • Nutra Nuggets Performance for Dog
  • Nutra Nuggets Professional Dogs
  • Nutra Nuggets Lite/Senior for Dogs
  • Nutra Nuggets Lamb Meal and Rice for Dogs

Jako reprezentant marki Nutra Nuggets wybrana została karma Nutra Nuggets Maintenance for Dogs.

Nutra Nuggets Maintenance for Dogs

Nutra Nuggets Maintenance for Dogs – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
23.33%
Białko
fat
13.33%
Tłuszcz
carbs
56.67%
Węglowodany

Skład

Mączka z kurczaka, suszony ryż browarniany, jęczmień, kukurydza, otręby ryżowe, tłuszcz z kurczaka, suszona pulpa buraczana, dodatek smakowy z kurczaka, pochodne jaj, mączka rybna, siemię lniane, chlorowodorek glukozaminy (0,03%) i siarczan chondroityny (0,01%)

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A: 10,000 IU/kg, Witamina D3: 750 IU, Witamina E: 150 IU, chelat żelazowo-aminokwasowy (hydrat): 60 mg, chelat miedziano-aminokwasowy (hydrat): 7 mg, jednowodny siarczan żelaza: 60 mg, pięciowodny siarczan miedzi: 7 mg, jodek potasu: 1.5 mg, chelat manganowo-aminokwasowy (hydrat): 20 mg, tlenek manganu: 20 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane21%12%3.5%
W suchej masie23.33%13.33%56.67%3.89%
Stosunek kalorii20.76%28.81%50.42%
Pierwszym składnikiem jest mączka z kurczaka – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek kurczaka. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. W jego skład nie mogą natomiast wchodzić pióra, głowy, stopy i jelita. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż surowy kurczak.

Drugim składnikiem jest suszony ryż browarniany – produkt uboczny pozostały po zmieleniu ryżu pełnego, składający się z jego drobnych fragmentów. Poza dostarczanymi węglowodanami nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Na trzeciej pozycji jest jęczmień – źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz witamin z grupy B.

Czwartym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Na piątym miejscu są otręby ryżowe – kolejny produkt uboczny pozostały po zmieleniu ryżu pełnego. Otręby stanowią bogate źródło włókna, tłuszczy, minerałów i witamin z grupy B. Zawierają również dość dużo białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Szósty jest tłuszcz z kurczaka, otrzymywany z kurczaka w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Następna jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Ósmym składnikiem jest dodatek smakowy z kurczaka, otrzymywany w wyniku poddania hydrolizie produktów pochodzących z kurczaka. Surowiec użyty do jego wytworzenia nie może zawierać piór, z wyjątkiem ich śladowej ilości.

Dziewiąte na liście są pochodne jaj. Jaja, zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę. Pochodne jaj pozyskiwane są z pękniętych  lub w inny sposób uszkodzonych jajek lub resztek jajek zebranych z ferm. Jest to tani surowiec, którego jakość trudno jest określić.

Mączka rybna to skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia całych ryb lub ich części. Zawiera ok. 4 razy więcej białka niż ryby surowe. Nie wiemy jednak z jakich gatunków pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Siemię lniane po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Glukozamina wzmacnia stawy, hamuje degenerację oraz wspomaga odbudowę zdrowej chrząstki stawowej, stymuluje syntezę kolagenu.

Chondroityna poprawia sprawność i wytrzymałość stawów, a w połączeniu z glukozaminą zwiększa odporność stawów i kości na mikro-uszkodzenia, jak również działa przeciwbólowo.

Część minerałów została poddana chelatacji, czyli przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów, co zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Nutra Nuggets – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Nutra Nuggets Maintenance for Dogs marka Nutra Nuggets wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 23%, tłuszczu – 13%, a węglowodanów – 57%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 57%.

Pierwsza na liście składników jest mączka z kurczaka stanowiąca główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak uwzględnimy dużą ilość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Nutra Nuggets, reprezentowana przez karmę Nutra Nuggets Maintenance for Dogs, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Nutra Nuggets