Nature's Protection - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Nature’s Protection – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Nature’s Protection jest marką karm i przysmaków dla psów i kotów produkowaną przez UAB AKVATERA na Litwie. Reklamowane jest jako smakowity, łatwostrawny pokarm dopasowany do potrzeb żywieniowych zwierząt i przygotowywany tylko z wysokiej jakości składników, bez dodatku sztucznych barwników, konserwantów, polepszaczy smaku oraz surowców modyfikowanych genetycznie.

Nature’s Protection oferuje aktualnie karmy suche oraz mokre. Linia suchych karm Nature’s Protection, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 16 karm dla psów:

 • Nature’s_Protection Puppy Starter
 • Nature’s_Protection Mini Junior
 • Nature’s Protection Medium Junior
 • Nature’s Protection Maxi Junior
 • Nature’s_Protection Junior Lamb
 • Nature’s Protection Mini Adult
 • Nature’s_Protection Mini Adult Lamb
 • Nature’s_Protection Medium Adult
 • Nature’s Protection Maxi Adult
 • Nature’s Protection Adult Lamb
 • Nature’s_Protection Mini Senior
 • Nature’s Protection Senior
 • Nature’s Protection Active
 • Nature’s Protection Light
 • Nature’s_Protection Mini Extra Salmon
 • Nature’s Protection Extra Salmon

Jako reprezentant marki Nature’s_Protection wybrana została karma Nature’s Protection Medium Adult.

Nature's Protection Medium Adult

Nature’s Protection Medium Adult – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
30.00%
Białko
fat
15.56%
Tłuszcz
carbs
48.67%
Węglowodany

Skład

Mączka drobiowa, ryż, kukurydza, tłuszcz drobiowy, gluten kukurydziany, mączka rybna, siemię lniane, wysłodki buraczane, aktywny zmikronizowany klinoptylolit (1%), groch, suszone jaja, polifosforan sodu, ekstrakt z jukki

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A – 18 000 j.m., witamina D3 – 1 500 j.m., witamina E – 530 mg, żelazo – 50 mg, jod – 1,5 mg, miedź – 5 mg, mangan – 20 mg, cynk – 115 mg, selen – 0,1 mg, tauryna – 125 mg, ekstrakt z rozmarynu, naturalne ekstrakty bogate w tokoferol

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane27%14%2.1%
W suchej masie30.00%15.56%48.67%2.33%
Stosunek kalorii25.76%32.44%41.79%
Pierwszym składnikiem jest mączka drobiowa – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek drobiu. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. W jej skład nie mogą wchodzić pióra, głowy, stopy i jelita. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż surowy drób.

Drugim składnikiem jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Na trzeciej pozycji jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz drobiowy, otrzymywany z drobiu w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Na piątym miejscu jest gluten kukurydziany – mieszanina białek otrzymywana w wyniku przetworzenia kukurydzy i wykorzystywana przy produkcji pasz dla zwierząt. Termin „gluten kukurydziany” jest nazwą potoczną, ponieważ kukurydza nie zawiera prawdziwego glutenu, w którego skład wchodzą gluteniny i gliadyny. Z tego powodu uważa się, że nie wywołuje ona objawów nietolerancji u osobników uczulonych na gluten i może być przez nich spożywana. Proteiny zawarte w glutenie kukurydzianym charakteryzują się niższą wartością biologiczną niż proteiny pochodzące z mięsa i mogą znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Szósta jest mączka rybna – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia całych ryb lub ich części. Zawiera ok. 4 razy więcej białka niż ryby surowe. Nie wiemy jednak z jakich gatunków pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Następne jest siemię lniane, które po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i pomaga zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Wysłodki buraczane to bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Groch stanowi źródło węglowodanów, włókna, potasu i witamin A, K, B6 oraz kwasu foliowego. Zawiera również dość dużo białka, co należy uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Jaja, zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę.

Na liście składników widnieją również minerały. Nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Nature’s Protection – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Nature’s Protection Medium Adult marka Nature’s_Protection wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 30%, tłuszczu – 16%, a węglowodanów – 49%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 52%.

Pierwszym składnikiem jest mączka drobiowa, stanowiąca główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne 2 pozycje zajmują zboża: ryż i kukurydza, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dość dużą ilość zbóż oraz zawyżający poziom białka gluten kukurydziany, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Nature’s Protection, reprezentowana przez karmę Nature’s Protection Medium Adult, otrzymuje 3 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Nature’s Protection