Naturea - karma dla psów
4 GwiazdkiKarma sucha

Naturea Naturals – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdka
Naturea jest marką karm dla psów należąca do portugalskiej firmy Naturea Petfoods. Reklamowana jest jako bazujący na świeżym mięsie pokarm o wysokiej smakowitości, niezawierający glutenu, soi, sztucznych barwników i konserwantów.

Naturea oferuje aktualnie 2 linie suchych karm: Naturea Naturals oraz Naturea Grain Free. Linia Naturea Naturals, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 4 suche karmy dla psów:

  • Naturea Puppy Chicken
  • Naturea Adult Chicken
  • Naturea Adult Lamb
  • Naturea Adult Salmon

Jako reprezentant linii Naturea Naturals wybrana została karma Naturea Adult Chicken.

Naturea Adult Chicken

Naturea Adult Chicken – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
30.43%
Białko
fat
18.48%
Tłuszcz
carbs
43.48%
Węglowodany

Skład

Świeży kurczak bez kości, mączka z kurczaka, brązowy ryż, tłuszcz z kurczaka, ryż brązowy pełnoziarnisty, wątróbka z kurczaka, jajka, drożdże piwne, witaminy i minerały, glukozamina, siarczan chondroityny, jabłka, marchew, dynia, szpinak, borówki amerykańskie, żurawina, wodorosty, MOS, FOS, ekstrakt z yucca schidigera, oregano, rozmaryn, pietruszka, szałwia

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane28%17%2.5%
W suchej masie30.43%18.48%43.48%2.72%
Stosunek kalorii25.62%37.78%36.60%
Pierwszym składnikiem jest świeży kurczak bez kości – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby i skórę. Nie może natomiast zawierać kości, piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy kurczak w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Drugim składnikiem jest mączka z kurczaka – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek kurczaka. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. W jego skład nie mogą natomiast wchodzić pióra, głowy, stopy i jelita. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż surowy kurczak.

Na trzeciej pozycji jest brązowy ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz z kurczaka, otrzymywany z kurczaka w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Na piątym miejscu jest ryż brązowy pełnoziarnisty – kolejne źródło węglowodanów. Producent zastosował tu tzw. „splitting” – rozbicie surowca na dwie oddzielne pozycje, dzięki czemu zajmuje on dalsze miejsce na liście składników. W tym wypadku brązowy ryż rozdzielony został na „brązowy ryż” oraz „ryż brązowy pełnoziarnisty”.

Szósta jest wątróbka z kurczaka, dostarczająca białko, żelazo i witaminę A.

Następne są jajka – zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są one idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę.

Drożdże piwne są produktem ubocznym pozostałym po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Glukozamina wzmacnia stawy, hamuje degenerację oraz wspomaga odbudowę zdrowej chrząstki stawowej, stymuluje syntezę kolagenu.

Chondroityna poprawia sprawność i wytrzymałość stawów, a w połączeniu z glukozaminą zwiększa odporność stawów i kości na mikro-uszkodzenia, jak również działa przeciwbólowo.

Mannooligosacharydy (MOS)fruktooligosacharydy (FOS) to naturalne prebiotyki wspomagające rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Naturea Naturals – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Naturea Adult Chicken linia Naturea Naturals wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 30%, tłuszczu – 18%, a węglowodanów – 43%, co daje przeciętną zawartość białka i tłuszczu oraz niższą od przeciętnej zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 61%.

Pierwsze dwa miejsca na liście składników zajmują świeży kurczak bez kości oraz mączka z kurczaka, stanowiące główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Biorąc pod uwagę dośc dużą zawartość ryżu, karma wygląda na mieszankę produktów roślinnych i zwierzęcych z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Naturea Naturals, reprezentowana przez karmę Naturea Adult Chicken, otrzymuje 4 gwiazdki. Polecamy!

Aktualne ceny karm Naturea Naturals