Mera Dog - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Mera Dog Premium – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Mera Dog jest marką karm i przysmaków dla psów produkowaną przez niemiecką firmę MERA Tiernahrung GmbH. Reklamowana jest jako zdrowy, odpowiednio zbilansowany pokarm bazujący na mięsie, warzywach i zbożach, przygotowywany tylko ze świeżych składników.

Aktualnie marka Mera Dog oferuje 3 linie suchych karm dla psów: Mera Dog Premium, Mera Dog Pure oraz Mera Dog Care. Linia Mera Dog Premium, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 5 suchych karm dla psów:

  • Mera Dog Premium Brocken
  • Mera Dog Premium Active
  • Mera Dog Premium Univit
  • Mera Dog Premium Softdiner
  • Mera Dog Premium Flockenmix

Jako reprezentant linii Mera Dog Premium wybrana została karma Mera Dog Premium Univit.

Mera Dog Premium Univit

Mera Dog Premium Univit – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
23.89%
Białko
fat
10.00%
Tłuszcz
carbs
58.33%
Węglowodany

Skład

Kukurydza, pszenica, sproszkowane mięso drobiowe (19%), gluten kukurydziany, suszona pulpa buraczana, ryż, tłuszcz zwierzęcy, groch (wysuszony), mączka kostna, białko zwierzęce (hydrolizowane), siemię lniane (1%), drożdże piwne (0,5% wysuszone), chlorek sodu, węglan wapnia, fosforan jednowapniowy, olej słonecznikowy (0,2%)

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A (12.000 j.m./kg), witamina D3 (1.200 j.m./kg), witamina E (100 mg/kg), witamina B2 (12 mg/kg), biotyna [jako D [+] – biotyna] (280 mcg/kg), miedź [jako pięciowodny siarczan miedzi (II)] (12,50 mg/kg), cynk [jako jednowodny siarczan cynku] (160 mg/kg), żelazo [jako jednowodny siarczan żelaza (II)] (200 mg/kg), mangan [jako jednowodny siarczan manganu (II)] (25 mg/kg), jod [jako bezwodny jodan wapnia] (2,30 mg/kg), selen [jako selenian sodu] (0,15 mg/kg), przeciwutleniacze

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane21.5%9%2.5%
W suchej masie23.89%10.00%58.33%2.78%
Stosunek kalorii22.43%22.80%54.77%
Pierwszym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Drugim składnikiem jest pszenica – kolejne niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze.

Na trzeciej pozycji znajduje się sproszkowane mięso drobiowe – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia mięsa drobiowego. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż mięso surowe.

Czwartym składnikiem jest gluten kukurydziany – mieszanina białek otrzymywana w wyniku przetworzenia kukurydzy i wykorzystywana przy produkcji pasz dla zwierząt. Termin „gluten kukurydziany” jest nazwą potoczną, ponieważ kukurydza nie zawiera prawdziwego glutenu, w którego skład wchodzą gluteniny i gliadyny. Z tego powodu uważa się, że nie wywołuje ona objawów nietolerancji u osobników uczulonych na gluten i może być przez nich spożywana. Proteiny zawarte w glutenie kukurydzianym charakteryzują się niższą wartością biologiczną niż proteiny pochodzące z mięsa i mogą znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Na piątym miejscu jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Szósty jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Kolejny na liście jest tłuszcz zwierzęcy – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z surowców zwierzęcych w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Groch suszony stanowi źródło węglowodanów, włókna, potasu i witamin A, K, B6 oraz kwasu foliowego. Zawiera również dość dużo białka, co należy uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Mączka kostna to bogate źródło minerałów, m.in. wapnia i fosforu, otrzymywane w wyniku suszenia, ogrzewania i zmielenia kości zwierząt. W skład tego surowca nie mogą wchodzić kopyta, rogi, szczecina ani włosy.

Białko zwierzęce hydrolizowane jest źródłem białka zwierzęcego otrzymywanym z produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być także różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. W tym wypadku zostały poddane procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Siemię lniane po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Drożdże piwne są produktem ubocznym pozostałym po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Olej słonecznikowy jest źródłem kwasów tłuszczowych, jednakże, ze względu na dużą zawartość kwasów omega-6 a niską omega-3, nie jest tak zdrowy jak olej lniany czy olej z pstrąga.

Mera Dog Premium – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Mera Dog Premium Univit linia Mera Dog Premium wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 24%, tłuszczu – 10%, a węglowodanów – 58%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 42%.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest sproszkowane mięso drobiowe. Jeśli jednak uwzględnimy bardzo dużą ilość zbóż, z których kukurydza i pszenica zajmują dwa pierwsze miejsca na liście składników, oraz zawyżanie wartości białka przez gluten kukurydziany i suszony groch, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia Mera Dog Premium, reprezentowana przez karmę Mera Dog Premium Univit, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Mera Dog