Husse - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Husse – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Husse jest szwedzką marką karm i przysmaków dla zwierząt. Reklamowana jest jako pokarm produkowany tylko z najlepszej jakości składników, o wysokiej strawności i smakowitości.

Aktualnie w ofercie marki Husse znajdują się dwie linie suchych karm dla psów: Husse oraz Husse Professional. Linia Husse, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 23 suche karmy dla psów:

 • Husse_Valp
 • Husse_Valp Mini
 • Husse Valp Maxi
 • Husse Valp Sensitive
 • Husse Valp Lamm & Ris
 • Husse_Optimal
 • Husse Optimal Mini
 • Husse_Optimal Giant
 • Husse Optimal Sensitive
 • Husse Optimal Light
 • Husse_Kyckling & Potatis
 • Husse Opus Ocean
 • Husse_Ocean Care
 • Husse Ocean Care Mini
 • Husse_Sterilised
 • Husse_Prima Plus
 • Husse_Light Sensitive
 • Husse_Lamm & Ris
 • Husse Lamm & Ris Giant
 • Husse_Lax & Ris
 • Husse Lax & Ris Mini
 • Husse_Senior
 • Husse_Senior Mini

Jako reprezentant linii Husse wybrana została karma Husse_Optimal.

Husse Optimal

Husse Optimal – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
28.89%
Białko
fat
17.78%
Tłuszcz
carbs
44.44%
Węglowodany

Skład

Kurczak (56%), pszenica, ryż, tłuszcz zwierzęcy, pulpa buraczana, hydrolizowane białko zwierzęce, ryba, siemię lniane, całe jaja, olej z łososia, drożdże, sól, fruktooligosacharydy (0,3%), chlorek potasu, lecytyna, aksamitki, algi morskie

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 17500 IU, Witamina D3 1600 IU, Witamina E 450 mg, E1 (żelazo) 201 mg, E2 (jod) 3 mg, E4 (miedź) 8 mg, E5 (mangan) 63 mg, E6 (cynk) 120 mg, E8 (selen) 0,2 mg, Beta-karoten 1 mg, Przeciwutleniacze (tokoferole)

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane26%16%2.5%
W suchej masie28.89%17.78%44.44%2.78%
Stosunek kalorii24.80%37.06%38.15%
Pierwszym składnikiem jest kurczak – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy kurczak w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Drugim składnikiem jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Na trzeciej pozycji jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz zwierzęcy – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z surowców zwierzęcych w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Na piątym miejscu znajduje się pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Szóste jest hydrolizowane białko zwierzęce – źródło białka zwierzęcego otrzymywane z produktów pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być także różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. W tym wypadku zostały poddane procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Następna jest ryba – źródło białka tłuszczy i minerałów pozyskane z całych ryb lub ich części. Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych. Należy też pamiętać, że surowa ryba w około 80% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Siemię lniane po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Jaja, zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę.

Olej z łososia jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Fruktooligosacharydy (FOS) to naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Na liście składników znajdują się również minerały, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Husse – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Husse Optimal linia Husse wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 29%, tłuszczu – 18%, a węglowodanów – 44%, co daje przeciętną zawartość białka i tłuszczu oraz zawartość węglowodanów poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 62%.

Pierwsze miejsce na liście składników zajmuje kurczak, stanowiący główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne dwie pozycje zajmują zboża: pszenica i ryż, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dość dużą ilość zbóż oraz ogólnikowe określenia części surowców, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Husse, reprezentowana przez karmę Husse Optimal, otrzymuje 3 gwiazdki.