Hills Science Plan - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Hills Science Plan – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Hills jest marką karm dla psów i kotów produkowaną w Ameryce przez firmę Hill’s Pet Nutrition, należącą do koncernu Colgate-Palmolive. Reklamowana jest jako zdrowy, dobrze zbilansowany pokarm, dostosowany do specyficznych potrzeb zwierząt w zależności od ich wielkości, wieku, trybu życia i stanu fizjologicznego. W związku z tym oferta marki Hill’s obejmuje zarówno diety bytowe, jak i weterynaryjne.

W skład diet bytowych wchodzą 4 line suchych karm dla psów: Hills Ideal Balance, Hills Nature’s Best, Hill’s Science Plan oraz Hills Science Plan VetEssentials. Linia Hills Science Plan, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 25 suchych karm dla psów:

 • Hills Science Plan Puppy Healthy Development Large Breed Chicken
 • Hills Science Plan Puppy Healthy Development Medium Chicken
 • Hills Science Plan Puppy Healthy Development Medium Lamb & Rice
 • Hills Science Plan Puppy Healthy Development Mini Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Lamb & Rice
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Large Breed Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Large Breed Lamb & Rice
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Medium Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Medium with Tuna & Rice
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Mini with Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Performance Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Light with Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Light Large Breed Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Oral Care Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Sensitive Skin with Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Sensitive Stomach Chicken with Egg & Rice
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Small & Miniature Chicken & Turkey
 • Hill’s Science Plan Canine Adult Small & Miniature Light Original
 • Hill’s Science Plan Canine Mature Adult 5+ Active Longevity Large Breed with Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Mature Adult 7+ Active Longevity Lamb & Rice
 • Hill’s Science Plan Canine Mature Adult 7+ Active Longevity Medium with Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Mature Adult 7+ Active Longevity Mini with Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Mature Adult 7+ Light Active Longevity with Chicken
 • Hill’s Science Plan Canine Mature Adult 7+ Small & Miniature
 • Hill’s Science Plan Canine Senior 11+ Small & Miniature Original

Jako reprezentant linii Hills Science Plan wybrana została karma Hills Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Medium Chicken.

Hills Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Medium Chicken

Hills Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Medium Chicken – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
23.79%
Białko
fat
16.43%
Tłuszcz
carbs
52.79%
Węglowodany

Skład

Kukurydza, mączka z mięsa drobiowego, kukurydziana mączka glutenowa, tłuszcz zwierzęcy, podroby, olej roślinny, składniki mineralne, wytłoki buraczane, siemię lniane, ryż, witaminy i pierwiastki śladowe. Z naturalnymi środkami konserwującymi i naturalnymi przeciwutleniaczami.

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane21.77%15.03%1.67%
W suchej masie23.79%16.43%52.79%1.83%
Stosunek kalorii20.43%34.25%45.32%
Pierwszym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Drugim składnikiem jest mączka z mięsa drobiowego – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia mięsa drobiowego. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż mięso surowe.

Na trzeciej pozycji jest kukurydziana mączka glutenowa – mieszanina białek otrzymywana w wyniku przetworzenia kukurydzy i wykorzystywana przy produkcji pasz dla zwierząt. Termin „mączka glutenowa” jest nazwą potoczną. Kukurydza nie zawiera prawdziwego glutenu, czyli mieszaniny gluten i gliadyn, wywołującego objawy nietolerancji u osobników uczulonych na gluten i uważa się, że może być ona przez nich bezpiecznie spożywana. Proteiny zawarte w kukurydzianej mączce glutenowej charakteryzują się niższą wartością biologiczną niż proteiny pochodzące z mięsa i mogą znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz zwierzęcy – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z surowców zwierzęcych w wyniku ich przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Na piątym miejscu są podroby dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego, witaminy i minerały. Nie został sprecyzowany rodzaj podrobów ani gatunek zwierzęcia, z którego zostały pozyskane, co utrudnia ocenę ich wartości odżywczych.

Szósty jest olej roślinny będący źródłem kwasów tłuszczowych. Po raz kolejny ogólnikowe określenie surowca utrudnia nam jego ocenę.

Następne są składniki mineralne, ale nie sprecyzowano jakie oraz w jakiej postaci. Można więc przypuszczać, że nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Ósmym składnikiem są wytłoki buraczane – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Dziewiąte na liście jest siemię lniane, które po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Dziesiąty jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Hills Science Plan – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Hills Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Medium Chicken linia Hills Science Plan wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 24%, tłuszczu – 16%, a węglowodanów – 53%, co daje zawartość białka poniżej przeciętnej oraz przeciętną zawartość tłuszczu i węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 69%.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mączka z mięsa drobiowego znajdująca się na drugiej pozycji listy składników. Jeśli uwzględnimy znaczny dodatek kukurydzy, która zajmuje pierwsze miejsce na liście, wiele niesprecyzowanych surowców oraz składniki mogące zawyżać wartość białka, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Hills Science Plan, reprezentowana przez karmę Hills Science Plan Canine Adult Advanced Fitness Medium Chicken, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Hills Science Plan