Grow - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Grow – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Grow jest marką karm i przysmaków dla zwierząt produkowaną przez firmę GROW Arkadiusz Werner w Polsce. Reklamowana jest jako zdrowy, odpowiednio zbilansowany pokarm bez dodatku sztucznych barwników, konserwantów oraz polepszaczy smaku.

W ofercie marki Grow znajduje się aktualnie 8 suchych karm dla psów:

  • Grow Junior Small/Medium Kurczak i Łosoś
  • Grow Junior Small/Medium Ryba Morska
  • Grow Junior Large Kurczak i Łosoś
  • Grow Junior Large Ryba Morska
  • Grow Adult Small/Medium Kurczak i Łosoś
  • Grow Adult Small/Medium Ryba Morska
  • Grow Adult Large Kurczak i Łosoś
  • Grow Adult Large Ryba Morska

Jako reprezentant marki Grow wybrana została karma Grow_Adult Large Kurczak i Łosoś.

Grow Adult Large Kurczak i Łosoś

Grow Adult Large Kurczak i Łosoś – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
27.78%
Białko
fat
17.78%
Tłuszcz
carbs
47.22%
Węglowodany

Skład

Drób (~47%), ekstrudowana pszenica*, mięso i olej z łososia (~14%), serwatka, marchew, susz wywarowy kukurydziany, jabłko, makuch lniany, czarnuszka

DODATKI: witaminowe (wit A, B1, B2, B6, B12, C, D3, E, K1); mineralne (biotyna, miedź, cynk, sód, selen, jod, żelazo), przeciwutleniacz.

*Zboże ekstrudowane to produkt naturalny, niezawierający konserwantów, spulchniaczy, czy polepszaczy smaku, przetworzony poprzez obróbkę surowca (zboża) w temperaturze do 200°C, w otoczeniu wilgotnym i pod ciśnieniem dochodzącym do 200MPa, w czasie do 30sekund. Obróbka taka pozytywnie wpływa na produkt, sterylizując go, podnosząc strawność białka i umożliwiając jego trawienie przez psa.

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane25%16%1.9%
W suchej masie27.78%17.78%47.22%2.11%
Stosunek kalorii23.51%36.53%39.96%
Pierwszym składnikiem jest drób – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy drób w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Drugim składnikiem jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Na trzeciej pozycji jest mięso i olej z łososia.

Mięso łososia dostarcza białko, kwasy tłuszczowe i minerały. Należy jednak pamiętać, że surowy łosoś w około 70% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Olej z łososia jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Czwartym składnikiem jest serwatka – produkt uboczny powstający przy produkcji sera. W formie płynu serwatkowego (żółtozielony płyn składający się głównie z wody) dostarcza wielu witamin i minerałów, natomiast po skoncentrowaniu stanowi bardzo dobre źródło łatwo przyswajalnego białka, wykorzystywane m.in. do produkcji odżywek dla sportowców, przetworów mlecznych, słodyczy oraz pasz dla zwierząt.

Następna jest marchew dostarczająca beta-karoten, minerały i błonnik.

Susz wywarowy kukurydziany (DDGS) to produkt uboczny powstający z kukurydzy przy produkcji spirytusu spożywczego oraz biopaliw. Z uwagi na dużą zawartość białka (26-36%) oraz stosunkowo dużą zawartość tłuszczu (5-11%) wykorzystywany jest często jako składnik pasz treściwych dla zwierząt gospodarskich (bydła, świni, drobiu). Należy jednak pamiętać, że proteiny zawarte w suszu wywarowym kukurydzianym charakteryzują się niższą wartością biologiczną niż proteiny pochodzące z mięsa i mogą znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Jabłko to bogate źródło węglowodanów, witamin, minerałów i błonnika.

Makuch lniany to produkt uboczny powstający z nasion lnu w procesie produkcji oleju lnianego. Stanowi źródło białka, tłuszczu (w tym kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6), witamin z grupy B, minerałów oraz włókna i wykorzystywany jest często jako składnik pasz dla koni. Zawarty w nim śluz powleka ściany przewodu pokarmowego, działając łagodząco na podrażnienia i stany zapalne. Z uwagi na dużą zawartość białka (ok. 30%), należy go uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Czarnuszka jest jednoroczną rośliną z rodziny jaskrowatych, wykazującą szereg właściwości prozdrowotnych, dzięki którym znalazła zastosowanie jako surowiec zielarski. Wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym (jako składnik maseczek i kremów) oraz spożywczym (do produkcji mąki, oleju oraz jako przyprawa). Do najważniejszych właściwości czarnuszki zalicza się m.in. działanie żółcio- i moczopędne, przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz grzybobójcze.

Na liście składników widnieją również minerały. Nie wiemy, czy zostały one poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Grow – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Grow Adult Large Kurczak i Łosoś marka Grow wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 28%, tłuszczu – 18%, a węglowodanów – 47%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 64%.

Pierwszy na liście składników jest drób, który razem z łososiem i serwatką stanowi główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak uwzględnimy pszenicę zajmującą drugą pozycję na liście oraz dodatki roślinne mogące zawyżać poziom białka, karma wygląda na mieszankę produktów roślinnych i zwierzęcych z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Grow, reprezentowana przez karmę Grow Adult Large Kurczak i Łosoś, otrzymuje 3 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Grow