Frolic - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Frolic – półmokra karma dla psów

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Frolic jest marką karm i przysmaków dla psów należącą do spółki Mars Polska. Reklamowana jest jako kompletny, zbilansowany pokarm o wysokiej smakowitości, który łączy zalety suchej i wilgotnej karmy.

Aktualnie w ofercie marki Frolic znajdują się 2 półmokre karmy dla psów:

  • Frolic z Drobiem, Zbożami i Warzywami
  • Frolic z Wołowiną, Zbożami i Warzywami

Jako reprezentant marki Frolic wybrana została karma Frolic z Drobiem, Zbożami i Warzywami.

Frolic z Drobiem, Zbożami i Warzywami

Frolic z Drobiem, Zbożami i Warzywami – półmokra karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
24.39%
Białko
fat
14.02%
Tłuszcz
carbs
52.44%
Węglowodany

Skład

Zboża (w tym 4% pszenicy), roślinne ekstrakty białkowe, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4% drobiu), oleje i tłuszcze (w tym 0.25% tranu rybiego i 0.5% oleju słonecznikowego), produkty pochodzenia roślinnego, substancje mineralne, warzywa (4% marchewki)

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A: 13200 IU, Witamina D3: 1450 IU, Witamina E: 54 mg, Siarczan miedzi pięciowodny: 12.3 mg, Siarczan manganu jednowodny: 223 mg, Jodek potasu: 1.2 mg, Selenin sodu: 0.1 mg, Siarczan cynku jednowodny: 595 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane20%11,5%2,5%
W suchej masie24.39%14,02%52,44%3,05%
Stosunek kalorii22%30.71%47.29%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety.

Drugim składnikiem są roślinne ekstrakty białkowe – skoncentrowane źródło białka roślinnego, charakteryzującego się niższą wartością biologiczną niż białko zwierzęce. Mogą znacznie zawyżać zawartość białka w karmie, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania ilości zawartego w niej mięsa.

Na trzeciej pozycji są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Dodatkowo, surowe mięso w ok. 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Czwartym składnikiem są oleje i tłuszcze – źródło energii i kwasów tłuszczowych. Poza faktem, że niewielki odsetek tego surowca stanowią olej słonecznikowy oraz tran rybi, nie wiemy zbyt wiele. Uniemożliwia nam to ocenę jego wartości odżywczych.

Na piątym miejscu są produkty pochodzenia roślinnego. Może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie mamy pewności, czy posiada jakiekolwiek wartości odżywcze.

Szóste są substancje mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Kolejne na liście są warzywa w postaci marchewki, której dodatek wynosi 4%.

Frolic – półmokra karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Frolic z Drobiem, Zbożami i Warzywami marka Frolic wygląda na karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 24%, tłuszczu – 14%, a węglowodanów – 52%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz przeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 58%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak uwzględnimy zawyżanie wartości białka przez zboża i roślinne ekstrakty białkowe oraz wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka Frolic, reprezentowana przez karmę Frolic z Drobiem, Zbożami i Warzywami, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Frolic