Forza10 - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Forza10 – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Forza10 jest marką karm dla psów i kotów produkowaną przez SANYpet S.p.A. we Włoszech. Reklamowana jest jako zdrowy pokarm wytwarzany z wysokiej jakości surowców organicznych, niezawierających pozostałości toksycznych związków chemicznych.

Aktualnie w ofercie marki Forza10 znajduje się 5 linii bytowych suchych karm dla psów: Forza10_Active, Forza10_Maintenance, Forza10_Legend, Forza10_Diet oraz Forza10_Bio. Linia Forza10 Maintenance, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 15 suchych karm dla psów:

 • Forza10 Puppy Junior Small/Medium Maintenance with Chicken and Potato
 • Forza10_Puppy Junior Small/Medium Maintenance with Fish
 • Forza10_Puppy Junior Medium/Large Maintenance with Chicken and Potato
 • Forza10 Puppy Junior Medium/Large Maintenance with Fish
 • Forza10_Mini Maintenance with Chicken and Potato
 • Forza10_Mini Maintenance with Lamb and Rice
 • Forza10 Mini Maintenance with Venison and Potato
 • Forza10_Mini Maintenance with Fish
 • Forza10 Medium Maintenance with Chicken and Potato
 • Forza10 Medium Maintenance with Lamb and Rice
 • Forza10_Medium Maintenance with Venison and Potato
 • Forza10 Medium Maintenance with Fish
 • Forza10 Maxi Maintenance with Venison and Potato
 • Forza10 Maxi Maintenance with Fish
 • Forza10 All Breeds Maintenance with Fish and Rice

Jako reprezentant linii Forza10 Maintenance wybrana została karma Forza10 Medium Maintenance with Chicken and Potato.

Forza10 Medium Maintenance with Chicken and Potato

Forza10 Medium Maintenance with Chicken and Potato – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
26.37%
Białko
fat
13.19%
Tłuszcz
carbs
52.75%
Węglowodany

Skład

Kukurydza, przetworzone białko z kurczaka* (14%), mączka rybna, tłuszcz z kurczaka, ziemniaki (5%), drożdże browarniane, olej rybny, pulpa buraczana, minerały, bio MOS, FOS, Yucca schidigera

* 14% Surowce organiczne

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 14.400 IU, witamina D3 1.200 IU, witamina E 220 mg, chlorek choliny 1.000 mg, chelat miedziowo-aminokwasowy 20 mg, DL-metionina 500 mg, wyciąg bogaty w naturalne tokoferole 30.2 mg, rozmaryn 0.63 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane24%12%2.4%
W suchej masie26.37%13.19%52.75%2.64%
Stosunek kalorii23.73%28.81%47.46%
Pierwszym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Drugim składnikiem jest przetworzone białko z kurczaka – źródło białka zwierzęcego otrzymywane z produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku drobiowych. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach.

Na trzeciej pozycji jest mączka rybna – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia całych ryb lub ich części. Zawiera ok. 4 razy więcej białka niż ryby surowe. Nie wiemy jednak z jakich gatunków pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz z kurczaka, otrzymywany z kurczaka w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Na piątym miejscu są ziemniaki – po ugotowaniu stanowią bogate źródło skrobi oraz włókna. Są one często stosowane jako składnik karm bezzbożowych.

Szóste są drożdże browarniane – produkt uboczny pozostały po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Następny jest olej rybny – dobre źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA.

Ósmym składnikiem jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Mannooligosacharydy (MOS) oraz fruktooligosacharydy (FOS) są naturalnymi prebiotykami wspomagającymi rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Część minerałów została poddana chelatacji, czyli przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów, co zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Forza10 Maintenance – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Forza10_Medium Maintenance with Chicken and Potato linia Forza10_Maintenance wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu – 13%, a węglowodanów – 53%, co daje przeciętną zawartość białka i węglowodanów oraz zawartość tłuszczu poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 50%.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest przetworzone białko z kurczaka, które zajmuje drugie miejsce na liście składników. Biorąc pod uwagę znaczną ilość kukurydzy, która znajduje się na pierwszej pozycji listy składników oraz mało precyzyjne określenie surowca stanowiącego główne źródło białka zwierzęcego, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Forza10 Maintenance, reprezentowana przez karmę Forza10 Medium Maintenance with Chicken and Potato, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Forza10 Maintenance