Fitmin - karma dla psów
4 GwiazdkiKarma sucha

Fitmin Program – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdka
Fitmin jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez Dibaq a.s. w Czechach. Reklamowany jest jako pokarm dostosowany do specyficznych potrzeb zwierząt w zależności od ich wielkości, wieku i kondycji, zawierający 50% mięsa, bez dodatku pszenicy oraz zbóż modyfikowanych genetycznie.

Fitmin oferuje aktualnie 3 linie suchych karm dla psów: Fitmin For Life, Fitmin Purity oraz Fitmin Program. Linia Fitmin_Program, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 16 suchych karm dla psów:

 • Fitmin Mini Puppy
 • Fitmin Mini Maintenance
 • Fitmin Mini Performance
 • Fitmin Mini Light
 • Fitmin_Mini Senior
 • Fitmin Medium Puppy
 • Fitmin Medium Maintenance
 • Fitmin Medium Performance
 • Fitmin Medium Light
 • Fitmin Medium Senior
 • Fitmin Maxi Puppy
 • Fitmin Maxi Junior
 • Fitmin Maxi Maintenance
 • Fitmin Maxi Performance
 • Fitmin Maxi Light
 • Fitmin_Maxi Senior

Jako reprezentant linii Fitmin_Program wybrana została karma Fitmin_Medium Maintenance.

Fitmin Medium Maintenance

Fitmin Medium Maintenance – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
26.67%
Białko
fat
13.33%
Tłuszcz
carbs
52.89%
Węglowodany

Skład

Mięso drobiowe (świeże mięso drobiowe 50%, suszony drób 11,6%, hydrolizowana wątroba drobiowa 3%), ryż, kukurydza, tłuszcz drobiowy, mączka rybna (3%), suszona pulpa buraczana, siemię lniane, suszone wytłoki jabłkowe, drożdże browarniane, węglan wapnia, fosforan diwapniowy, jaja kurze, olej z łososia, fruktooligosacharydy (0,2%), wyciąg z juki (0,03%), kompleks naturalnych przeciwutleniaczy (0,02%), ekstrakt z rozmarynu (0,01%)

DODATKI (na 1 kg karmy): żelazo w postaci chelatu żelazowo-aminokwasowego i siarczanu żelaza jednowodnego (183 mg), miedź w postaci chelatu miedziowo-aminokwasowego i pięciowodnego siarczanu miedzi (21 mg), mangan w postaci chelatu manganowo-aminowego i tlenku manganu (43 mg), cynk w postaci chelatu cynkowo-aminokwasowego i tlenku cynku (196 mg), selen organiczny wytwarzany przez szczep Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060 (0,45 mg), jod w postaci bezwodnego jodanu wapnia (3,6 mg), wit. A (16700 j.m.), wit. D3 (1380 j.m.), wit. E w postaci RRR-alfa tokoferolu (305 mg), wit. B1 (8 mg), wit. B2 (13 mg), wit. B6 (8 mg), wit. B12 (155 µg), wit. C (320 mg), wit. K3 (1,4 mg), kwas nikotynowy (70 mg), pantotenian wapnia (23 mg), kwas foliowy (0,9 mg), biotyna (0,5 mg), chlorek choliny (1100 mg), przeciwutleniacze, konserwanty

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane24%12%2.5%
W suchej masie26.67%13.33%52.89%2.78%
Stosunek kalorii23.82%28.93%47.25%
Pierwszym składnikiem jest mięso drobiowe, obejmujące świeże mięso drobiowe, suszony drób oraz hydrolizowaną wątrobę drobiową.

Świeże mięso drobiowe dostarcza białko, tłuszcze i minerały. Należy jednak pamiętać, że surowe mięso drobiowe w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Suszony drób jest skoncentrowanym źródłem białka zwierzęcego otrzymanym w wyniku wysuszenia drobiu. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może zawierać piór, głów, stóp i jelit.

Wątroba drobiowa dostarcza białko, żelazo i witaminę A. Została poddana procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Drugim składnikiem jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Na trzeciej pozycji jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz drobiowy, otrzymywany z drobiu w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Na piątym miejscu jest mączka rybna – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia całych ryb lub ich części. Zawiera ok. 4 razy więcej białka niż ryby surowe. Nie wiemy jednak z jakich gatunków pozyskany został ten surowiec, przez co trudno jest ocenić jego jakość.

Szósta jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Następne jest siemię lniane – po zmieleniu dobre źródło kwasów tłuszczowych omega-3, pomagające zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Ósmym składnikiem są wytłoki jabłkowe – bogaty w włókno produkt uboczny pozostały z jabłek po produkcji soków.

Dziewiąte na liście są drożdże browarniane – produkt uboczny pozostały po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Jaja kurze, zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę.

Olej z łososia jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Fruktooligosacharydy (FOS) są naturalnymi prebiotykami wspomagającymi rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Minerały występują w formie organicznej, co zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Fitmin – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Fitmin_Medium Maintenance linia Fitmin_Program wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 27%, tłuszczu – 13%, a węglowodanów – 53%, co daje przeciętną zawartość białka i węglowodanów oraz zawartość tłuszczu poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 50%.

Pierwszym składnikiem na liście jest mięso drobiowe, które stanowi główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne dwie pozycje zajmują zboża: ryż i kukurydza, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę sporą ilość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem dość dużej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Fitmin Program, reprezentowana przez karmę Fitmin Medium Maintenance, otrzymuje 4 gwiazdki. Polecamy!

Aktualne ceny karm Fitmin