Eukanuba - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Eukanuba – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Eukanuba, należąca do spółki Mars Incorporated, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek karm dla psów w Polsce. Reklamowana jest jako zdrowy i bezpieczny pokarm, dostosowany do potrzeb żywieniowych psów, które wywodzą się od zwierząt mięsożernych.

Eukanuba oferuje zarówno diety bytowe, jak i weterynaryjne. W skład diet bytowych wchodzi 5 linii suchych karm dla psów: Lifestage Formulas, Premium Performance, Breed Specific, Excel oraz Daily Care. Linia Eukanuba Lifestage Formulas, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 17 suchych karm dla psów:

 • Eukanuba Puppy Small Breed
 • Eukanuba Puppy Medium Breed
 • Eukanuba Puppy Large Breed
 • Eukanuba Puppy All Breeds
 • Eukanuba Adult Small Breed
 • Eukanuba Adult Small & Medium Breed
 • Eukanuba Adult Medium Breed
 • Eukanuba Adult Large Breed
 • Eukanuba Adult Large Breed Lamb & Rice
 • Eukanuba_Adult Weight Control Small Breed
 • Eukanuba_Adult Weight Control Medium Breed
 • Eukanuba_Adult Weight Control Large Breed
 • Eukanuba_Adult Weight Control All Breeds
 • Eukanuba_Mature & Senior Small Breed
 • Eukanuba_Mature & Senior Medium Breed
 • Eukanuba_Mature & Senior Large Breed
 • Eukanuba_Mature & Senior All Breeds

Jako reprezentant linii Eukanuba Lifestage Formulas wybrana została karma Eukanuba Adult Medium Breed.

Eukanuba Adult Medium Breed

Eukanuba Adult Medium Breed – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
28.26%
Białko
fat
16.30%
Tłuszcz
carbs
47.72%
Węglowodany

Skład

Suszony kurczak i indyk (28%), pszenica, kukurydza, sorgo, jęczmień, suszona pulpa buraczana (2,9%), hydrolizat białka drobiowego, suszone całe jaja, chlorek potasu, olej rybny, węglan wapnia, chlorek sodu, heksametafosforan sodu, siemię lniane, fruktooligosacharydy(0,29%), witamina A (45.562 j.m./kg), witamina D3 (1.512 j.m./kg), witamina E (253 mg/kg), β-karoten (5,0 mg/kg). Śladowe ilości: węglan kobaltu monohydrat (0,49 mg/kg), siarczan miedzi-Pentahydrat (47 mg/kg), jodek potasu (3,4 mg/kg), siarczan żelaza (617 mg/kg), siarczan manganu (47 mg/kg), tlenek manganu (33 mg/kg), tlenek cynku (214 mg/kg)

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane26%15%2.5%
W suchej masie28.26%16.30%47.72%2.72%
Stosunek kalorii24.45%34.26%41.29%
Pierwszym składnikiem jest suszony kurczak i indyk – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia kurczaka i indyka. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może zawierać piór, głów, stóp i jelit.

Drugim składnikiem jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Na trzeciej pozycji jest kukurydza, która również dostarcza węglowodanów. Poza nimi jest uboga w wartości odżywcze i z tego powodu nie jest to preferowany składnik psiej diety. Nie zawiera glutenu.

Czwartym składnikiem jest sorgo – kolejne źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Nie zawiera glutenu.

Na piątym miejscu jest jęczmień, który oprócz węglowodanów i włókna dostarcza również witaminy z grupy B.

Szósta jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Następny jest hydrolizat białka drobiowego – źródło białka zwierzęcego otrzymywane z produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku drobiowych. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Surowce te zostały poddane procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Ósmym składnikiem są suszone całe jaja – zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są one idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę.

Olej rybny jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA. W zależności od gatunku ryb, z których został pozyskany, może pomagać zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Heksametafosforan sodu – nieorganiczny związek chemiczny stosowany m.in. jako dodatek do żywności, środków zmiękczających wodę oraz detergentów. Jego dodatek do karmy dla zwierząt może zmniejszać tworzenie się kamienia nazębnego nawet o 80%.

Siemię lniane po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Fruktooligosacharydy (FOS) – naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Na liście składników widnieją również minerały. Nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Eukanuba Lifestage Formulas – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Eukanuba Adult Medium Breed linia Eukanuba Lifestage Formulas wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 28%, tłuszczu – 16%, a węglowodanów – 48%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu oraz węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 58%.

Pierwszym składnikiem na liście jest suszony kurczak i indyk stanowiące główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne 4 pozycje zajmują zboża, w tym pszenica, kukurydza i sorgo posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dużą ilość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Eukanuba Lifestage Formulas, reprezentowana przez karmę Eukanuba Adult Medium Breed, otrzymuje 3 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Eukanuba