Empire - karma dla psów
5 GwiazdekKarma sucha

Empire – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdka
Empire jest marką karm i przysmaków dla psów i kotów produkowaną w Unii Europejskiej. Reklamowana jest jako naturalny, pełnoporcjowy pokarm wytwarzany ze świeżych surowców, o dużej zawartości mięsa, bez dodatku kurczaka, zbóż, mączek, GMO, sztucznych składników i konserwantów.

W ofercie marki Empire znajduje się aktualnie 5 suchych karm dla psów:

  • Empire Puppy Growth Diet
  • Empire Puppy Growth Diet 25+
  • Empire Adult Daily Diet
  • Empire Adult Daily Diet 25+
  • Empire Special Balanced Diet

Jako reprezentant marki Empire wybrana została karma Empire Adult Daily Diet.

Empire Adult Daily Diet

Empire Adult Daily Diet – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
34.22%
Białko
fat
18.33%
Tłuszcz
carbs
38.89%
Węglowodany

Skład

ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW MIĘSNYCH W CAŁEJ ZAWARTOŚCI PRODUKTU – 79,5% z czego: świeża dziczyzna 41%, suszona jagnięcina 17,4%, świeża wątroba i serca z dziczyzny 11,4%, suszona wątroba i serca z dziczyzny 5,3%, tłuszcz z dziczyzny 4,4.

WARZYWA, OWOCE ORAZ DZIKO ROSNĄCE ZIOŁA I INNE: świeże bataty, świeży topinambur, świeży zielony groszek, świeże jabłka, świeży ananas, świeża czarna porzeczka, pulpa buraczana, ostropest plamisty, mniszek lekarski, pokrzywa, brewer yeast (naturalne źródło MOS), olej z łososia, olej z siemienia lnianego (naturalne źródło DHA i EPA), olejek z rozmarynu, Yucca Shidigera, owoce kolcowoju chińskiego, cykoria, słodkowodna mikroalga Chlorella oraz Glukozamina, Chondroityna, Tauryna, L-Karnityna.

BIAŁKO POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO: 85%

Dodatki/kg: chelat żelaza 176 mg, chelat miedzi 26 mg, chelat manganu 37 mg, chelat cynku 186, chelat selenu 0.39 (suplementowany jako organiczna forma selenu produkowana przez Saccharomyces cerevisiae CNCM I-3060), jod 3.52 mg (suplementowany z bezwodnym jodkiem wapnia), wit. A 18200 i.u., wit. D3 1390 i.u., wit. E (RRR alfa tokoferol) 244 mg, niacinamid 66, mg wit. B1 6,6 mg, wit. B2 13 mg, wit. B6 9 mg, wit. B12 161 μg, wit. C 158 mg, pantotenian wapnia 24 mg, kwas foliowy 0,9 mg, biotyna 0,47 mg, chlorek choliny 2130 mg, l-karnityna 140mg, ekstrakt z rozmarynu 100mg, tauryna 560mg, Glukozamina 1400mg, Chondroityna 1200mg, naturalne przeciwutleniacze i środki konserwujące.

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane30.8%16.5%4.00%
W suchej masie34.22%18.33%38.89%4.44%
Stosunek kalorii29.09%37.85%33.06%
Pierwsze miejsce na liście surowców zajmuje grupa składników mięsnych, obejmująca świeżą dziczyznę, suszoną jagnięcinę, świeżą i suszoną wątrobę i serca z dziczyzny oraz tłuszcz z dziczyzny.

Świeża dziczyzna dostarcza białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać głów, kopyt, szczeciny i jelit. Należy pamiętać, że surowa dziczyzna w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca.

Suszona jagnięcina to skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia tkanek jagnięcych. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może zawierać głów, rogów, kopyt, szczeciny i jelit.

Świeża oraz suszona wątroba i serca z dziczyzny to kolejne źródła białka, tłuszczy i minerałów. Wątroba jest szczególnie bogata w żelazo oraz witaminę A, a serca w witaminę B.

Tłuszcz z dziczyzny, otrzymywany z dziczyzny w wyniku jej przetworzenia (tzw. renderingu), dostarcza energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Kolejną pozycję zajmują warzywa, owoce, zioła i inne, w skład których wchodzą:

Bataty (słodkie ziemniaki) dostarczają skrobi, włókna i przeciwutleniaczy. Posiadają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powodują gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Są one często stosowane jako składnik karm bezzbożowych.

Topinambur (słonecznik bulwiasty) stanowi źródło białka, węglowodanów, błonnika, witamin z grupy B i minerałów (m.in. żelaza, potasu, fosforu, miedzi, magnezu i wapnia). Zawiera inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Zielony groszek – źródło węglowodanów, włókna, potasu i witamin A, K, B6 oraz kwasu foliowego. Zawiera również dość dużo białka, co należy uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Drożdże browarnicze – produkt uboczny pozostały po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Olej z łososia – znakomite źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagające zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Olej z siemienia lnianego, który również dostarcza kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, pomagając zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Cykoria zawierająca inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Chlorella – słodkowodna alga z gromady zielenic. Stanowi bogate źródło wielu minerałów, m.in.: wapnia, magnezu i żelaza, witamin oraz kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6.

Glukozamina wzmacnia stawy, hamuje degenerację oraz wspomaga odbudowę zdrowej chrząstki stawowej, stymuluje syntezę kolagenu.

Chondroityna poprawia sprawność i wytrzymałość stawów, a w połączeniu z glukozaminą zwiększa odporność stawów i kości na mikro-uszkodzenia, jak również działa przeciwbólowo.

Tauryna jest aminokwasem biogennym, do którego funkcji należą m.in. wspomaganie prawidłowej pracy serca, układu nerwowego oraz wchłaniania i przemian tłuszczy oraz witamin w nich rozpuszczalnych. Naturalna synteza zachodząca w organizmie psa oraz zbilansowany pokarm pokrywają zwykle zapotrzebowanie na taurynę, ale niekiedy źródła te mogą okazać się niewystarczające (np. przy diecie opartej na białku roślinnym) i jej suplementacja może być wskazana.

L-karnityna jest syntetyzowaną w organizmie pochodną aminokwasów (lizyny i metioniny), biorącą udział w metabolizmie tłuszczy. Ponieważ l-karnityna jest naturalnie wytwarzana przez organizm psa, jej suplementacja nie jest zwykle konieczna, jednakże może być wskazana u zwierząt z chorobami serca lub otyłych, u których wpływa korzystnie na utratę tkanki tłuszczowej oraz utrzymanie masy mięśniowej. Głównymi źródłami l-karnityny w pokarmie są czerwone mięso, ryby oraz nabiał, mało jest jej w mięsie białym, natomiast w warzywach nie występuje wcale.

Na liście składników znajdują się również różne owoce i zioła bogate w witaminy, minerały oraz posiadające wiele korzystnych właściwości, m.in. działające antyseptycznie, wpływające korzystnie na trawienie oraz pełniące rolę naturalnych przeciwutleniaczy i konserwantów.

Część minerałów dodanych do karmy została poddana chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Empire – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Empire Adult Daily Diet marka Empire wygląda na suchą karmę dla psów o ponadprzeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 34%, tłuszczu – 18%, a węglowodanów – 39%, co daje ponadprzeciętną zawartość białka, przeciętną zawartość tłuszczu oraz niższą od przeciętnej zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 54%.

Karma nie zawiera zbóż.

Po uporządkowaniu surowców wg. ich zawartości w karmie, pierwsze cztery miejsca na liście składników zajmują świeża dziczyzna, suszona jagnięcina oraz świeża i suszona wątroba i serca z dziczyzny, stanowiące główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Karma wygląda na mieszankę surowców zwierzęcych z dodatkiem warzyw, owoców i ziół o dość dużej zawartości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Empire, reprezentowana przez karmę Empire Adult Daily Diet, otrzymuje 5 gwiazdek. Polecamy!