Eminent - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Eminent – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Eminent jest marką karm dla psów i kotów produkowaną przez Tekro, spol. s r.o. w Czechach. Reklamowana jest jako kompletny, łatwostrawny pokarm produkowany z wyselekcjonowanych surowców, o dużej zawartości białka pochodzenia zwierzęcego, bez dodatku sztucznych barwników i konserwantów.

Aktualnie w ofercie marki Eminent znajduje się 10 suchych karm dla psów:

  • Eminent Puppy
  • Eminent Puppy Large Breed
  • Eminent Maxi Junior
  • Eminent Adult Mini
  • Eminent Adult
  • Eminent Adult Large Breed
  • Eminent Senior/Light
  • Eminent Lamb & Rice
  • Eminent Sensitive
  • Eminent Energy

Jako reprezentant marki Eminent wybrana została karma Eminent Adult.

Eminent Adult

Eminent Adult – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
28.89%
Białko
fat
16.67%
Tłuszcz
carbs
47.78%
Węglowodany

Skład

Mączka drobiowa (27 %), kukurydza, pszenica, tłuszcz drobiowy, ryż, hydrolizowane wątróbki drobiowe, siemię lniane, drożdże, olej kokosowy, MOS (mannanooligosacharydy), FOS (fruktooligosacharydy), betaglukany, substancje uzupełniające (witaminy A, D3 i E, chlorek choliny, L-karnityna, biotyna, cynk w formie chelatu, selen organiczny, lizyna, metionina, Enterococcus faecium)

DODATKI (na 1 kg karmy): substancje uzupełniające (zawartość w 1 kg): Witaminy: witamina A (EU672) 15 000 m.j., witamina D3 (EU671) 1 500 m.j., witamina E (alfa-tokoferol) 200 mg, chlorek choliny 1 300 mg, L-karnityna 100 mg, biotyna 2,5 mg. Mikroelementy: Cu w formie CuSO4.5H2O (E4) 25 mg, Zn w formie chelatu cynku i aminokwasów n-hydratyzowanych (3b6.10) 110 mg, Mn w formie MnO (E5) 40 mg, Fe w formie FeSO4.H2O (E1) 150 mg, I w formie Ca(IO3)2 (E2) 3 mg, Se w formie selenometioniny z Saccharomyces cerevisiae (3b8.12) 0,5 mg. Aminokwasy: (3.2.3.) monochlorowodorek L-lizyny 12,6 g, (3c301) DL-metionina 5,4 g. Mikroorganizmy: Enterococcus faecium (NCIMB 10415) (E 1707) 1×109 CFU

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane26%15%3%
W suchej masie28.89%16.67%47.78%3.33%
Stosunek kalorii24.66%34.55%40.79%
Pierwszym składnikiem jest mączka drobiowa – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia tkanek drobiu. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. W jej skład nie mogą wchodzić pióra, głowy, stopy i jelita. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż surowy drób.

Drugim składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Na trzeciej pozycji jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze.

Czwartym składnikiem jest tłuszcz drobiowy, otrzymywany z drobiu w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Na piątym miejscu jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Szóste są hydrolizowane wątróbki drobiowe dostarczające białko, żelazo i witaminę A. Surowiec ten został poddany procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Następne jest siemię lniane – po zmieleniu dobre źródło kwasów tłuszczowych omega-3, pomagające zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Olej kokosowy dostarcza energii i kwasów tłuszczowych. Szczególnie bogaty jest w nasycone średnio- i długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, takie jak kw. laurynowy czy kw. mirystynowy.

Mannooligosacharydy (MOS) i fruktooligosacharydy (FOS) to naturalne prebiotyki wspomagające rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym.

Enterococcus faecium dodany został jako probiotyk, czyli tak zwane „dobre bakterie” zasiedlające przewód pokarmowy. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. Nie mamy jednak gwarancji, że dodane bakterie nie wyginęły w procesie produkcji karmy lub w czasie jej magazynowania.

Na liście składników widnieją również minerały. Część z nich poddana została chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Eminent – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Eminent Adult marka Eminent wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 29%, tłuszczu – 17%, a węglowodanów – 48%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu oraz węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 58%.

Pierwszym składnikiem na liście jest mączka z kurczaka stanowiąca główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne dwie pozycje zajmują zboża: kukurydza oraz pszenica, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dość dużą zawartość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, marka suchych karm Eminent, reprezentowana przez karmę Eminent Adult, otrzymuje 3 gwiazdki.