Concept for Life - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Concept for Life – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Concept for Life jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez Matina GmbH w Niemczech. Reklamowana jest jako pełnowartościowy i łatwo przyswajalny pokarm, dopasowany do specyficznych potrzeb zwierząt w zależności od ich wielkości, wieku i rasy.

Aktualnie w ofercie marki Concept for Life znajduje się 16 suchych karm dla psów:

 • Concept for Life Mini Junior
 • Concept for Life Mini Adult
 • Concept for Life Mini Senior
 • Concept for Life Mini Sensitive
 • Concept for Life Medium Junior
 • Concept for Life Medium Adult
 • Concept for Life Medium Senior
 • Concept for Life Medium Light
 • Concept for Life Medium Sensitive
 • Concept for Life Large Junior
 • Concept for Life Large Adult
 • Concept for Life Large Senior
 • Concept for Life Large Light
 • Concept for Life Large Sensitive
 • Concept for Life Labrador Retriever Adult
 • Concept for Life Golden Retriever Adult

Jako reprezentant marki Concept for Life wybrana została karma Concept for Life Medium Adult.

Concept for Life Medium Adult

Concept for Life Medium Adult – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
26.67%
Białko
fat
15.56%
Tłuszcz
carbs
50.56%
Węglowodany

Skład

22% białko drobiowe (bogate w kurczaka, częściowo suszone i hydrolizowane), 20% mięso z kurczaka, ryż, kukurydza, mąka ryżowa, tłuszcz drobiowy, odcukrzone suszone wysłodki buraczane, siemię lniane, lignoceluloza, fosforan wapnia, chlorek sodu, drożdże piwne (suszone), jajo (suszone), 0,2% olej z łososia, 0,2% olej słonecznikowy, 0,2% ekstrakt z drożdży (źródło beta-glukanów i mannanooligosacharydów), 0,1% inulina z cykorii

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 12000 j.m., witamina D (witamina D3) 1400 j.m., witamina E (octan all rac-alfa-tokoferylu) 300 mg, witamina C (fosforan askorbylowy, sól sodowo-wapniowa) 300 mg, witamina B1 (azotan tiaminy) 12 mg, witamina B2 (ryboflawina) 12 mg, witamina B6 (wodorochlorek pirydoksyny) 8 mg, witamina B12 (cyjanokobalamina) 180 µg, niacyna 35 mg, d-pantotenian wapnia 35 mg, kwas foliowy 1,2 mg, biotyna (D(+)-biotyna) 300 µg, chlorek choliny 2000 mg, miedź (siarczan miedzi(II), pięciowodny) 12,5 mg, cynk (siarczan cynku, jednowodny) 100 mg, cynk (chelat cynkowy wodzianu glicyny) 60 mg, żelazo (siarczan żelaza(II), jednowodny) 250 mg, mangan (siarczan manganu(II), jednowodny) 30 mg, jod (jodan wapnia, bezwodny) 2,2 mg, selen (selenin sodu) 0,4 mg, przeciwutleniacze

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane24%14%2.5%
W suchej masie26.67%15.56%50.56%2.78%
Stosunek kalorii23.19%32.85%43.96%
Pierwszym składnikiem jest białko drobiowe – źródło białka zwierzęcego otrzymywane z produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym wypadku drobiowych. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Część tych surowców poddano procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Drugim składnikiem jest mięso kurczaka – dobre źródło białka, tłuszczy i minerałów. Należy jednak pamiętać, że surowe mięso kurczaka w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Na trzeciej pozycji jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Czwartym składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Na piątym miejscu jest mąka ryżowa, otrzymywana w wyniku zmielenia ryżu i dostarczająca węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Producent zastosował tu tzw. „splitting” – rozbicie surowca na dwie oddzielne pozycje, dzięki czemu zajmuje on dalsze miejsce na liście składników. W tym wypadku ryż rozdzielony został na „ryż” oraz „mąkę ryżową”.

Szósty jest tłuszcz drobiowy, otrzymywany z drobiu w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Następne są wysłodki buraczane – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Siemię lniane po zmieleniu jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie. Zawiera również włókno pokarmowe oraz dość dużo białka (ok. 18%), co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Lignoceluloza jest nierozpuszczalnym włóknem pokarmowym, które nie ulega trawieniu. Zwiększa ona objętość mas kałowych i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit.

Drożdże piwne są produktem ubocznym pozostałym po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Jaja, zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę.

Olej z łososia jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Olej słonecznikowy również dostarcza kwasy tłuszczowe, jednakże, ze względu na dużą zawartość kwasów omega-6 a niską omega-3, nie jest tak zdrowy jak olej lniany czy olej z łososia.

Mannooligosacharydy (MOS) to otrzymywany ze ścian komórkowych drożdży, naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Inulina to włókno rozpuszczalne i kolejny naturalny prebiotyk.

Concept for Life – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Concept for Life Medium Adult marka Concept for Life wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 27%, tłuszczu – 16%, a węglowodanów – 51%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 58%.

Pierwszym dwoma składnikami są białko drobiowe oraz mięso z kurczaka stanowiące główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne trzy pozycje na liście zajmują zboża: ryż (w przypadku którego producent zastosował „splitting”) i kukurydza, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dość dużą ilość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości produktów pochodzenia drobiowego.

Podsumowując, marka suchych karm Concept for Life, reprezentowana przez karmę Concept for Life Medium Adult, otrzymuje 3 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Concept for Life