Chappi - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Chappi – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Chappi, należące do spółki Mars Polska, jest jedną z najpopularniejszych marek karm dla psów na polskim rynku. Swoją ofertą obejmuje karmy suche i mokre oraz przysmaki dla psów.

Aktualnie w ofercie marki Chappi znajdują się 3 suche karmy dla psów:

  • Chappi z Drobiem i Warzywami
  • Chappi z Wołowiną, Drobiem i Warzywami
  • Chappi z 3 Rodzajami Mięsa i Warzywami

Jako reprezentant marki Chappi wybrana została karma Chappi z Drobiem i Warzywami.

Chappi z Drobiem i Warzywami

Chappi z Drobiem i Warzywami – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
22.22%
Białko
fat
8.33%
Tłuszcz
carbs
60.56%
Węglowodany

Skład

Zboża (w tym 4% pszenicy), produkty pochodzenia roślinnego, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4% drobiu w brązowych granulkach), oleje i tłuszcze, substancje mineralne, warzywa (w tym 4% marchewki w pomarańczowej granulce, 4% groszku w zielonej granulce)

DODATKI (na 1 kg karmy): przeciwutleniacze, barwniki, witamina A (6500 j.m.), witamina D3 (720 j.m.), witamina E (50 mg), pięciowodny siarczan miedzi (8 mg), jednowodny siarczan manganu (9 mg), jodek wapnia (0,7 mg)

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane20%7.5%3%
W suchej masie22.22%8.33%60.56%3.33%
Stosunek kalorii21.57%19.65%58.78%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety.

Drugim składnikiem są produkty pochodzenia roślinnego. Może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie wiemy, jakie wartości odżywcze posiada.

Na trzeciej pozycji jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Dodatkowo, surowe mięso w ok. 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Czwartym składnikiem są oleje i tłuszcze, dostarczające energii i kwasów tłuszczowych. Źródło tych surowców nie zostało sprecyzowane, co uniemożliwia nam ocenę ich wartości odżywczych.

Na piątym miejscu są substancje mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Szóste są warzywa, o których również nie mamy zbyt wielu informacji. Wiemy jedynie, że pomarańczowe granulki zawierają 4% marchewki, a zielone 4% groszku. Oznacza to, że marchewka i groszek mogą być jedynymi zastosowanymi warzywami, a pozostałe granulki mogą nie zawierać ich wcale. Daleka pozycja na liście składników, po substancjach mineralnych, również wskazuje na znikomą ilość dodanych warzyw.

Kolejne na liście są przeciwutleniacze – naturalne lub sztuczne dodatki stosowane w celu konserwacji żywności. Niektóre z nich mają korzystny wpływ na zdrowie, inne mogą zwiększać ryzyko występowania chorób, m.in. raka. Nie wiemy niestety, które wykorzystano przy produkcji tej karmy.

Barwniki stosuje się, by nadać produktowi ładny, przyciągający uwagę wygląd. O ile w przypadku jedzenia ludzkiego ich dodatek może mieć sens, o tyle tutaj jest kompletnie zbędny. Jesteśmy bowiem prawie pewni, że psu nie robi różnicy, czy jego karma ma kolor pomarańczowy, zielony, czy brązowy.

Chappi – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Chappi z Drobiem i Warzywami marka Chappi wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 22%, tłuszczu – 8%, a węglowodanów – 61%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 38%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli uwzględnimy zawyżanie zawartości białka przez zboża znajdujące się na pierwszej pozycji listy składników oraz wiele niesprecyzowanych surowców wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka Chappi, reprezentowana przez karmę Chappi z Drobiem i Warzywami, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Chappi