Chappi - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma mokra

Chappi – mokra karma dla psów (puszka)

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Chappi, należące do spółki Mars Polska, jest jedną z najpopularniejszych marek karm dla psów na polskim rynku. Swoją ofertą obejmuje karmy suche i mokre oraz przysmaki dla psów.

Chappi_oferuje karmy mokre sprzedawane w postaci puszek i saszetek. Linia Chappi (puszka), na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 4 mokre karmy dla psów:

  • Chappi z Kurczakiem
  • Chappi_z Drobiem i Marchewką
  • Chappi z Wołowiną
  • Chappi z Wołowiną i Drobiem

Jako reprezentant marki Chappi_wybrana została karma Chappi z Drobiem i Marchewką.

Chappi z Drobiem i Marchewką

Chappi z Drobiem i Marchewką – mokra karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
26.32%
Białko
fat
21.05%
Tłuszcz
carbs
39.47%
Węglowodany

Skład

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (w tym 4% drobiu), zboża, warzywa (w tym 4% marchewki), substancje mineralne

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina D3: 150 IU, Witamina E: 20 mg, Siarczan miedzi pięciowodny: 2 mg, Siarczan cynku jednowodny: 53 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane5%4%0.3%
W suchej masie26.32%21.05%39.47%1.58%
Stosunek kalorii22.51%43.73%33.76%
Pierwszym składnikiem są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko, tłuszcze i minerały. Producent informuje jedynie, że 4% tego surowca stanowi drób. Nie wiemy natomiast, co wchodzi w skład pozostałych 96%. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach.

Drugim składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety.

Na trzeciej pozycji są warzywa, o których również nie wiemy zbyt wiele, poza faktem, że karma zawiera 4% dodatek marchewki – bogatego źródła beta-karotenu, węglowodanów, minerałów i błonnika.

Na liście znajdują się również substancje mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Chappi – mokra karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Chappi z Drobiem i Marchewką marka Chappi_wygląda na mokrą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu – 21%, a węglowodanów – 39%, co daje zawartość białka poniżej przeciętnej, przeciętną zawartość tłuszczu oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 80%.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego są bliżej nieokreślone mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, a większość użytych składników nie została sprecyzowana. W związku z tym, karma wygląda na mieszankę surowców zwierzęcych i roślinnych z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka mokrych karm Chappi, reprezentowana przez karmę Chappi_z Drobiem i Marchewką, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Chappi