Butcher's - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Butcher’s – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Butcher’s jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez BUTCHER’S PET CARE w Wielkiej Brytanii. Reklamowany jest jako smakowity pokarm przygotowany z naturalnych surowców i dostarczający wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

Marka Butcher’s znana jest głównie ze swoich mokrych karm, ale w jej ofercie znajdują się również 2 suche karmy dla psów:

  • Butcher’s z kurczakiem
  • Butcher’s z wołowiną

Jako reprezentant marki Butcher’s wybrana została karma Butcher’s z kurczakiem.

Butcher's z kurczakiem

Butcher’s z kurczakiem – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
21.11%
Białko
fat
8.33%
Tłuszcz
carbs
62.22%
Węglowodany

Skład

Zboża, produkty pochodzenia roślinnego (w tym cykoria 0,5%), mięso i pochodne mięsa (38%, w tym kurczak 20%), oleje i tłuszcze ( 0,5% olej z łososia), warzywa, minerały, drożdże (mannanoligosacharydy (MOS) 0,001%).

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 15000 IU, witamina D3 1500 IU, witamina E (dl-alfa-tokoferol) 150mg, siarczan żelaza(II) jednowodny 92 mg, tlenek cynku 87mg, siarczan miedzi (II) pięciowodny 11mg, tlenek manganu (II) 10mg, jodan wapnia bezwodny 1,5mg, selenian sodu 0,35mg, przeciwutleniacze.

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane19%7,5%3.5%
W suchej masie21.11%8.33%62.22%3.89%
Stosunek kalorii20.38%19.54%60.08%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety. Na zbożach, z uwagi na ich niską cenę, bazują zwykle tańsze, gorsze jakościowo karmy.

Drugim składnikiem są produkty pochodzenia roślinnego. Może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie mamy pewności, czy posiada jakiekolwiek wartości odżywcze. Wiemy jedynie, iż 0,5% tego składnika stanowi cykoria, która zawiera inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Na trzeciej pozycji są mięso i pochodne mięsa, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Dodatkowo, wymienione tu mięso w ok. 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Czwartym składnikiem są oleje i tłuszcze, a dokładniej olej z łososia będący dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Na piątym miejscu są warzywa, o których również nie mamy zbyt wielu informacji, a daleka pozycja na liście składników wskazuje na ich znikomą ilość.

Szóste są minerały – nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Mannooligosacharydy (MOS) to otrzymywany ze ścian komórkowych drożdży, naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Butcher’s – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Butcher’s z kurczakiem marka Butcher’s wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 21%, tłuszczu – 8%, a węglowodanów – 62%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 39%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i pochodne mięsa. Jeśli jednak uwzględnimy zawyżanie wartości białka przez zboża oraz wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka Butcher’s, reprezentowana przez karmę Butcher’s z kurczakiem, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Butcher’s