Brit Premium - karma dla psów
3 GwiazdkiKarma sucha

Brit Premium – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Brit jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez VAFO PRAHA s.r.o. w Czechach. Reklamowany jest jako pełnowartościowy pokarm dopasowany do specyficznych potrzeb żywieniowych psów i kotów, bogaty w kurczaka, bez dodatku substancji chemicznych i konserwantów.

Brit oferuje aktualnie 4 linie suchych karm dla psów: Brit Care, Brit Fresh, Brit Premium oraz Brit Premium by Nature. Linia Brit Premium, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 16 suchych karm dla psów:

 • Brit Premium Puppies
 • Brit Premium Junior S
 • Brit Premium Junior M
 • Brit Premium Junior L
 • Brit Premium Junior XL
 • Brit Premium Adult S
 • Brit Premium Adult M
 • Brit Premium Adult L
 • Brit_Premium Adult XL
 • Brit_Premium Senior S
 • Brit_Premium Senior M
 • Brit_Premium Senior L
 • Brit_Premium Senior XL
 • Brit_Premium Lamb & Rice
 • Brit_Premium Sport
 • Brit_Premium Light

Jako reprezentant linii Brit Premium wybrana została karma Brit Premium Adult M.

Brit Premium Adult M

Brit Premium Adult M – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
27.78%
Białko
fat
16.67%
Tłuszcz
carbs
48.44%
Węglowodany

Skład

Kurczak (41%), kukurydza, pszenica, ryż, tłuszcz z kurczaka (konserwowany tokoferolami), olej z łososia, drożdże browarniane, naturalny aromat, suszone jabłka, minerały, wyciągi z ziół i owoców (300 mg/kg), mannooligosacharydy (150 mg/kg), fruktooligosacharydy (100 mg/kg), wyciąg z Yukki Schidigera (80 mg/kg), miedź organiczna, cynk organiczny, selen organiczny

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A: 15 000 IU, Witamina D3: 1 500 IU, Witamina E (alfatocopherol): 500 mg, E6 (cynk): 70 mg, E1 (żelazo): 80 mg, E5 (magnez): 36 mg, E2 (jod): 0,65 mg, E4 (miedź): 20 mg, E8 (selen): 0,2 mg

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane25%15%2.2%
W suchej masie27.78%16.67%48.44%2.44%
Stosunek kalorii23.80%34.68%41.51%
Pierwszym składnikiem jest kurczak – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy kurczak w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Drugim składnikiem jest kukurydza – niedrogie źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów. Nie zawiera glutenu.

Na trzeciej pozycji jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Czwartym składnikiem jest ryż, który po ugotowaniu stanowi łatwostrawne źródło węglowodanów. Poza nimi nie posiada zbyt dużych wartości odżywczych.

Na piątym miejscu jest tłuszcz z kurczaka, otrzymywany z kurczaka w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Szósty jest olej z łososia – dobre źródło kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA. Pomaga zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Następne są drożdże browarniane – produkt uboczny pozostały po warzeniu piwa. Stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Minerały występują w formie organicznej, co zwiększa ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Mannooligosacharydy (MOS) i fruktooligosacharydy (FOS) są naturalnymi prebiotykami wspomagającymi rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Brit Premium – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Brit_Premium Adult M linia Brit_Premium wygląda na suchą karmę dla psów o przeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 28%, tłuszczu – 17%, a węglowodanów – 48%, co daje przeciętną zawartość białka, tłuszczu i węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 60%.

Pierwszym składnikiem jest kurczak, który stanowi główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Kolejne trzy pozycje na liście zajmują zboża: kukurydza, pszenica i ryż, posiadające niewielkie wartości odżywcze. Biorąc pod uwagę dość dużą ilość zbóż, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem średniej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Brit Premium, reprezentowana przez karmę Brit Premium Adult M, otrzymuje 3 gwiazdki.

Aktualne ceny karm Brit Premium