Bozita Naturals - karma dla psów
2 GwiazdkiKarma sucha

Bozita Naturals – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Bozita jest marką karm dla zwierząt produkowaną przez Doggy AB w Szwecji. Reklamowana jest jako zdrowy pokarm wyprodukowany z wysokiej jakości, naturalnych składników bez hormonów, antybiotyków i dodatków syntetycznych.

Bozita oferuje aktualnie 3 linie suchych karm dla psów: Bozita_Naturals. Bozita Robur oraz Bozita Nordic by Nature. Linia Bozita Naturals, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 8 suchych karm dla psów:

  • Bozita Naturals Puppy & Junior
  • Bozita_Naturals Original
  • Bozita Naturals Original Mini
  • Bozita Naturals Original X Large
  • Bozita_Naturals Senior
  • Bozita_Naturals Flavour Plus
  • Bozita Naturals Light
  • Bozita_Naturals Mini Sensitive

Jako reprezentant linii Bozita Naturals wybrana została karma Bozita Naturals Original.

Bozita Naturals Original

Bozita Naturals Original – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
24.44%
Białko
fat
12.22%
Tłuszcz
carbs
56.67%
Węglowodany

Skład

Pszenica, kurczak (w tym świeży kurczak 4%), tłuszcz kostny, suszony łosoś, mączka mięsno-kostna, kiełki kukurydzy, suszona pulpa buraczana, kurczak hydrolizowany, minerały, drożdże

DODATKI (na 1 kg karmy): Witamina A 9400 j.m., witamina D3 980 j.m., witamina E (octan all-rac-alfa-tokoferylu) 60 mg, pentahydrat siarczanu miedzi (II) 20 mg, tlenek manganu (II)/tlenek manganu (III) 8 mg, siarczan cynku jednowodny 85 mg, jodan wapnia jednowodny 2,3 mg, naturalny przeciwutleniacz

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane22%11%3%
W suchej masie24.44%12.22%56.67%3.33%
Stosunek kalorii22.06%26.79%51.15%
Pierwszym składnikiem jest pszenica – niedrogie źródło węglowodanów i włókna, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Z tego powodu nie jest to preferowany składnik w karmie dla psów.

Drugim składnikiem jest kurczak – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy kurczak w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Na trzeciej pozycji jest tłuszcz kostny – źródło energii oraz kwasów tłuszczowych otrzymywane z kości w wyniku ich gotowania lub ekstrakcji z użyciem rozpuszczalników. Jest to jednak określenie ogólnikowe – nie wiemy z jakich gatunków pozyskano surowiec, co utrudnia ocenę jego jakości i wartości odżywczych.

Czwartym składnikiem jest suszony łosoś – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia tkanek łososia. Zawiera ok. 3 razy więcej białka niż łosoś surowy.

Na piątym miejscu jest mączka mięsno-kostna – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia i zmielenia zwierzęcych tkanek, w tym kości. W jej skład nie mogą wchodzić krew, skóra, sierść, rogi, kopyta i jelita. Surowiec ten nie jest uważany za składnik wysokiej jakości, szczególnie że brak jest informacji, z jakiego gatunku zwierząt został pozyskany.

Szóste są kiełki kukurydzy –  dostarczające m.in. tłuszcz, węglowodany, włókno oraz wit. E.

Następna jest pulpa buraczana – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Ósmym składnikiem jest kurczak hydrolizowany stanowiący źródło białka zwierzęcego. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. W tym wypadku został on poddany procesowi hydrolizy, czyli rozerwaniu długich łańcuchów polipeptydowych na krótsze fragmenty. Dzięki temu układ odpornościowy przestaje identyfikować białko jako obce, co wykorzystuje się przy produkcji karm hipoalergicznych. Dodatkową korzyścią hydrolizy jest zwiększenie strawności i przyswajalności białka.

Dziewiąte na liście są minerałynie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Drożdże stanowią źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawierają również ok 45% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Bozita Naturals – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Bozita Naturals Original linia Bozita_Naturals wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 24%, tłuszczu – 12%, a węglowodanów – 57%, co daje zawartość białka i tłuszczu poniżej przeciętnej oraz ponadprzeciętną zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 50%.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest kurczak oraz mączka mięsno-kostna. Jeśli jednak uwzględnimy pszenicę na pierwszym miejscu listy, kiełki kukurydzy i drożdże, które mogą zawyżać poziom białka, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, linia suchych karm Bozita Naturals, reprezentowana przez karmę Bozita Naturals Original, otrzymuje 2 gwiazdki. Nie polecamy.

Aktualne ceny karm Bozita Naturals