Applaws - karma dla psów
5 GwiazdekKarma sucha

Applaws – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdkapełna gwiazdka
Applaws jest marką karm dla psów i kotów produkowaną przez MPM Pet Products Ltd w Wielkiej Brytanii. Reklamowana jest jako naturalny, w pełni zbilansowany pokarm wytwarzany ze składników najwyższej jakości, o dużej zawartości mięsa, bez zbóż oraz sztucznych dodatków.

Applaws oferuje karmy suche oraz mokre, sprzedawane w postaci puszek i saszetek. Linia suchych karm Applaws, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 7 bezzbożowych karm dla psów:

  • Applaws Puppy Small & Medium Breed Chicken
  • Applaws Puppy Large Breed Chicken
  • Applaws Adult Small & Medium Breed Chicken
  • Applaws Adult Small & Medium Breed Chicken with Lamb
  • Applaws Adult Large Breed Chicken
  • Applaws Adult All Breeds Lite
  • Applaws Senior All Breeds

Jako reprezentant marki Applaws wybrana została karma Applaws Adult Large Breed Chicken.

Applaws Adult Large Breed Chicken

Applaws Adult Large Breed Chicken – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
41.11%
Białko
fat
21.11%
Tłuszcz
carbs
28.89%
Węglowodany

Skład

Suszony kurczak 64%, mielony kurczak 10,5%, suszony groszek 8%, skrobia ziemniaczana 6%, tłuszcz drobiowy 2,5% (źródło Omega 6), wysłodki buraczane, sos drobiowy, suszone całe jaja,  błonnik celulozowy, minerały, witaminy, olej z łososia (źródło Omega 3), suszone pomidory, suszona marchew, wyciąg z cykorii (F.O.S), mączka z lucerny, wodorosty/kelp, ekstrakt drożdży (beta glukan 0,1%), glukozamina, metylsulfonylometan, chondroityna, marchew, mięta pieprzowam, suszona i zmielona papryka, kurkuma, wyciąg z tymianku, wyciąg cytrusowy, tauryna 1000 mg/kg, wyciąg z juki, żurawina, wyciąg z koperku, wyciąg z chleba świętojańskiego, czosnek, wyciąg z dzikiej róży, wyciąg z mniszka lekarskiego, olejek rozmarynowy, oregano, probiotyk: zawiera E1705 Enterococcus faecium cernelle 68 (SF68: NCIMB 10415)

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 19000 IU, witamina D3 2000 IU, witamina E (alfa-tokoferol) 640 IU, selenin sodu 0.33 mg, jodan wapnia bezwodny 3.26 mg, siarczan żelaza jednowodny 233 mg, siarczan miedzi pięciowodny 40 mg, siarczan manganu jednowodny 94 mg, siarczan cynku jednowodny 444 mg, E1705 Enterococcus faecium cernelle 68 (SF68; NCIMB 10415) 1 000 000 000 cfu

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane37%19%4.5%
W suchej masie41.11%21.11%28.89%5.00%
Stosunek kalorii33.90%42.28%23.82%
Pierwszym składnikiem jest suszony kurczak – skoncentrowane źródło białka zwierzęcego otrzymane w wyniku wysuszenia kurczaka. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może zawierać piór, głów, stóp i jelit.

Drugim składnikiem jest mielony kurczak – źródło białka, tłuszczy i minerałów. Surowiec ten może zawierać mięso, podroby, skórę oraz kości. Nie może natomiast zawierać piór, głów, stóp i jelit. Należy pamiętać, że surowy kurczak w około 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Na trzeciej pozycji jest suszony groszek, dostarczający węglowodany, włókno, potas i witaminy A, K, B6 oraz kwas foliowy. Zawiera również dużo białka, co należy uwzględnić podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Czwartym składnikiem jest skrobia ziemniaczana – źródło węglowodanów, poza którymi posiada niewielkie wartości odżywcze. Nie zawiera glutenu.

Na piątym miejscu jest tłuszcz drobiowy, otrzymywany z drobiu w wyniku jego przetworzenia (tzw. renderingu). Jest to dobre źródło energii oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych takich jak kw. linolowy czy inne kwasy tłuszczowe z grupy omega-6.

Szóste są wysłodki buraczane – bogaty w włókno pokarmowe produkt uboczny pozostały po ekstrakcji cukru z braków cukrowych.

Następny jest sos drobiowy zwiększający smakowitość karmy.

Jaja, zawierając wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne, są idealnym źródłem białka. Są również bogate w nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy D, E oraz cholinę.

Błonnik celulozowy jest nierozpuszczalnym włóknem pokarmowym, które nie ulega trawieniu. Zwiększa on objętość mas kałowych i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit.

Olej z łososia jest dobrym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy omega-3, m.in. EPA oraz DHA, pomagającym zrównoważyć stosunek kwasów omega-6 do omega-3 w diecie.

Wyciąg z cykorii zawiera inulinę – włókno rozpuszczalne i naturalny prebiotyk wspomagający rozwój „dobrych bakterii” w przewodzie pokarmowym. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym.

Mączka z lucerny otrzymywana jest w wyniku wysuszenia i zmielenia lucerny, będącej rośliną z rodziny bobowatych, bogatą w wapń, witaminy, błonnik oraz karoten. Zawiera ona dość dużo białka (14%-22%), ale nie jest zalecana jako jego główne źródło w pokarmie. Lucerna zawiera również saponiny, które mają działanie antyodżywcze oraz fitoestrogeny, które w większych dawkach mogą wpływać na równowagę hormonalną zwierzęcia.

Ekstrakt drożdży stanowi źródło witamin z grupy B, choliny i minerałów. Zawiera również ok 70% białka, co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie.

Glukozamina wzmacnia stawy, hamuje degenerację oraz wspomaga odbudowę zdrowej chrząstki stawowej, stymuluje syntezę kolagenu.

Metylosulfonylometan (MSM) to organiczny związek zawierający siarkę. Wspomaga odbudowę chrząstki stawowej, hamuje degenerację kolagenu, ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Pomaga również utrzymać zdrową sierść i skórę.

Chondroityna poprawia sprawność i wytrzymałość stawów, a w połączeniu z glukozaminą zwiększa odporność stawów i kości na mikro-uszkodzenia, jak również działa przeciwbólowo.

Enterococcus faecium dodany został jako probiotyk, czyli tak zwane „dobre bakterie” zasiedlające przewód pokarmowy. Ta korzystna flora bakteryjna pomaga zwiększyć strawność składników pokarmowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych w przewodzie pokarmowym. Nie mamy jednak gwarancji, że dodane bakterie nie wyginęły w procesie produkcji karmy lub w czasie jej magazynowania.

Na liście składników widnieją również minerały. Nie zostały one poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększałaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Applaws – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Applaws Adult Large Breed Chicken marka Applaws wygląda na suchą karmę dla psów o ponadprzeciętnym składzie.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 41%, tłuszczu – 21%, a węglowodanów – 29%, co daje ponadprzeciętną zawartość białka i tłuszczu oraz mniejszą od przeciętnej zawartość węglowodanów.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 51%.

Karma nie zawiera zbóż.

Dwoma pierwszymi składnikami na liście są suszony kurczak oraz mielony kurczak i stanowią one główne źródło białka pochodzenia zwierzęcego. Pomimo znajdującego się na trzecim miejscu suszonego groszku mogącego zawyżać poziom białka, wygląda na to, że zawartość mięsa w ocenianej karmie jest duża.

Podsumowując, marka suchych karm Applaws, reprezentowana przez karmę Applaws Adult Large Breed Chicken, otrzymuje 5 gwiazdek. Polecamy!

Aktualne ceny karm Applaws