Activ Pet - karma dla psów
1 GwiazdkaKarma sucha

Activ Pet – sucha karma dla psów

pełna gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdkapusta gwiazdka
Activ Pet jest marką karm dla psów produkowaną dla Jeronimo Martins Polska SA na zlecenie Partner In Pet Food Polska SA w Unii Europejskiej. Reklamowana jest jako pełnoporcjowy pokarm o dużej smakowitości, wspomagający prawidłowy rozwój i zdrowy wygląd psów.

W ofercie marki Activ Pet znajdują się zarówno karmy suche, jak i mokre sprzedawane w postaci puszek, tacek, saszetek i kiełbas. Linia suchych karm Activ Pet, na której skupimy się w tej recenzji, obejmuje 2 karmy dla psów:

  • Activ Pet z Drobiem i Warzywami
  • Activ Pet z Wołowiną i Drobiem

Jako reprezentant marki Activ Pet wybrana została karma Activ Pet z Drobiem i Warzywami.

Activ Pet z Drobiem i Warzywami

Activ Pet z Drobiem i Warzywami – sucha karma dla psów

Szacowana zawartość składników odżywczych w suchej masie

protein
25.56%
Białko
fat
14.44%
Tłuszcz
carbs
51.11%
Węglowodany

Skład

Zboża, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (4% drobiu w czerwonych granulkach), produkty pochodzenia roślinnego, oleje i tłuszcze, warzywa (4% groszku w zielonych granulkach, 4% marchewki w pomarańczowych granulkach), substancje mineralne

DODATKI (na 1 kg karmy): witamina A 15000 j.m., witamina D3 1500 j.m., witamina E 50 mg, miedź (siarczan miedzi, pentahydrat) 10 mg, żelazo (siarczan żelazawy, monohydrat) 100 mg, jod (bezwodny jodan wapnia) 2 mg, mangan (tlenek manganawy) 40 mg, cynk (siarczan cynku, monohydrat) 110 mg, selen (selenian sodu) 0,15 mg, barwniki, przeciwutleniacze, konserwanty

Szacowane wartości odżywcze

BiałkoTłuszczWęglowodanyWłókno
Gwarantowane23%13%2.5%
W suchej masie25.56%14.44%51.11%2.78%
Stosunek kalorii22.87%31.39%45.74%
Pierwszym składnikiem są zboża, stanowiące źródło węglowodanów, włókna pokarmowego oraz białka (co należy wziąć pod uwagę podczas szacowania zawartości mięsa w karmie). Poza energią posiadają tylko niewielkie wartości odżywcze i z tego powodu nie są preferowanym składnikiem psiej diety.

Drugim składnikiem jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, dostarczające białko pochodzenia zwierzęcego. Oprócz mięsa i narządów wewnętrznych mogą to być różne odpadki z rzeźni, m.in.: skóry, rogi, kopyta, sierść, pióra, krew itp. Charakteryzują się one zwykle gorszą przyswajalnością niż mięso i są stosowane w tańszych karmach. Dodatkowo, surowe mięso w ok. 65% składa się z wody. W procesie produkcji ta woda zostaje usunięta, czemu towarzyszy znaczny spadek masy surowca. Tak więc po uwzględnieniu obróbki, składnik ten zajmowałby prawdopodobnie dalszą pozycję na liście.

Na trzeciej pozycji są produkty pochodzenia roślinnego. Producent nie informuje, co konkretnie wchodzi w ich skład, więc może to być wszystko, co pochodzi z roślin – od owoców i warzyw przez białka roślinne, zawyżające poziom protein w karmie, po siano. Ponieważ surowiec nie został sprecyzowany, nie wiemy, jakie wartości odżywcze posiada.

Czwartym składnikiem są oleje i tłuszcze – źródło energii i kwasów tłuszczowych. Ponownie surowiec nie został sprecyzowany, co uniemożliwia nam ocenę jego wartości odżywczych.

Piąte są warzywa, o których również nie mamy zbyt wielu informacji. Wiemy jedynie, że pomarańczowe granulki zawierają 4% marchewki, a zielone 4% groszku. Oznacza to, że marchewka i groszek mogą być jedynymi zastosowanymi warzywami, a pozostałe granulki mogą nie zawierać ich wcale. Daleka pozycja na liście składników również wskazuje na znikomą ilość dodanych warzyw.

Na liście znajdują się również substancje mineralne, które nie zostały poddane chelatacji (przyłączeniu do komponenty organicznej, np. aminokwasów), która zwiększyłaby ich przyswajalność z przewodu pokarmowego.

Barwniki stosuje się, by nadać produktowi ładny, przyciągający uwagę wygląd. O ile w przypadku jedzenia ludzkiego ich dodatek może mieć sens, o tyle tutaj jest kompletnie zbędny. Jesteśmy bowiem prawie pewni, że psu nie robi różnicy, czy jego karma ma kolor pomarańczowy, zielony, czy brązowy.

Przeciwutleniacze i konserwanty to naturalne lub sztuczne dodatki stosowane w celu konserwacji żywności. Niektóre z nich mają korzystny wpływ na zdrowie, inne mogą zwiększać ryzyko występowania chorób, m.in. raka. Nie wiemy niestety, które wykorzystano przy produkcji tej karmy.

Activ Pet – sucha karma dla psów

Podsumowanie

Reprezentowana przez karmę Activ Pet z Drobiem i Warzywami marka Activ Pet wygląda na suchą karmę dla psów o składzie poniżej przeciętnej.

Szacowana zawartość białka w suchej masie wynosi 26%, tłuszczu – 14%, a węglowodanów – 51%, co daje przeciętną zawartość białka i węglowodanów oraz zawartość tłuszczu poniżej przeciętnej.

Stosunek tłuszczu do białka wynosi ok. 57%.

Większość surowców jest niesprecyzowana, co nie świadczy zbyt dobrze o jakości karmy.

Głównym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak uwzględnimy zawyżanie wartości białka przez zboża oraz wiele niesprecyzowanych składników wątpliwej jakości, karma wygląda na roślinną mieszankę z dodatkiem niewielkiej ilości mięsa.

Podsumowując, marka Activ Pet, reprezentowana przez karmę Activ Pet z Drobiem i Warzywami, otrzymuje 1 gwiazdkę. Nie polecamy.